Gisela Weyde. Od Atény k Hére

Výstava v Pálffyho paláci

Výstava Od Atény k Hére predstavuje život, umeleckú tvorbu a kunsthistorickú prácu Gisely Weyde (1894 Košice – 1984 Halle, Nemecko), pričom sa sústreďuje predovšetkým na dvadsiate roky 20. storočia. Autorkina tvorba bola spracovaná veľmi sporadicky a jej práci v oblasti histórie umenia a pamiatkovej starostlivosti bola venovaná len okrajová pozornosť. Väčšie množstvo materiálov sa zachovalo v archívoch v Bratislave, Drážďanoch a v Budapešti.
Gisela Leweke-Weyde bola kunsthistorička, maliarka, grafička, archeologička, publicistka a reštaurátorka. Má obrovské zásluhy v oblasti medzivojnového výtvarného umenia a viaceré prvenstvá jej patria aj v iných oblastiach. Bola prvou ženou, ktorá v roku 1921 získala doktorát v odbore klasickej archeológie na univerzite vo Viedni. Ako prvá žena od roku 1923 pracovala ako (pomocná) kustódka v Mestskom múzeu v Bratislave. Práve pri kustódskej práci si uvedomila veľký význam sprostredkovania znalostí o umení mládeži. Na jej podnet sa preto v múzeu 25. februára 1928 uskutočnila prvá takzvaná muzeálna hodina, čiže prvá aktivita muzeálno-pedagogického charakteru na Slovensku, ktorú Weyde aj sama viedla. Wyede publikovala vyše 150 článkov a vedeckých štúdií v oblasti histórie umenia a ochrany pamiatok. Vyšli jej viaceré knihy s témou bratislavských umelcov a pamiatok, ktoré upozorňovali na hodnoty mesta Bratislavy, a stala sa prvou zanietenou bojovníčkou za zachovanie týchto architektonických a umeleckých skvostov mesta. Na základe nového výskumu je k dispozícii aj bibliografia jej prác.
Popri všetkých svojich aktivitách bola Weyde aj aktívnou účastníčkou komunitného života. Už na začiatku roka 1922 vystúpila ako prvá kunsthistorička v bratislavskom Toldyho kruhu s prednáškou na tému Antické grécke umenie a 28. októbra 1922 ako prvá prednášajúca žena vôbec v bratislavskom nemeckom vedeckom spolku Uránia. Mimoriadne aktívne sa zapájala aj do spolkového života Bratislavského umeleckého spolku, v roku 1928 sa stala prvou predsedníčkou bratislavskej filiálky Medzinárodného zväzu priateľov mladých dievčat (Fédération internationale des amies de la jeune fille), ktorý založili v roku 1877 v švajčiarskom meste Neuchâtel s cieľom chrániť mladé ženy na cestách pred sexuálnym zneužívaním.
Keďže ani po piatich rokoch pôsobenia v bratislavskom Mestskom múzeu Weyde nedostala stále miesto a z mizerného platu sa nedokázala uživiť, odišla študovať reštaurátorstvo do nemeckého Halle, kde sa 9. decembra 1929 vydala za Fritza Lewekeho a rozhodla sa venovať predovšetkým rodine. Svoju životnú dráhu charakterizovala svojím príznačným svojským humorom ako cestu modrej pančuchy ku gazdinej, resp. ako púť od Atény k Hére.

Video: Gisela Weyde – od modrej pančuchy ku gazdinej alebo od Atény k Hére

Réžia: Anna Grusková
Scenár: Zsófia Kiss-Szemán
Kamera: Ivo Miko
Strih: Juraj Látečka
Zvukový dizajn: Tomáš Gregor
GMB 2022
Gisela Weyde
Gisela Weyde
Gisela Weyde
Gisela Weyde
prev
next

Zaži výstavu

Oči dokorán pre Autoportrét Gisely Leweke Weyde

Podcast

Témou novej časti podcastu Oči dokorán je autoportrét mladej ženy a známej bratislavskej osobnosti z roku 1924. Bola kunsthistorička, maliarka, grafička, archeologička, publicistka, reštaurátorka. Meno a prínos Gisely Leweke-Weyde pre našu kultúru v krušných udalostiach 20. storočia zapadli prachom, vo svojom výskume ich pripomenula Zsófia Kiss-Szemán.
Detail

Gisela Weyde: Od Atény k Hére

Katalóg ku výstave

Publikácia Gisela Weyde. Od Atény k Hére predstavuje život, umeleckú tvorbu a kunsthistorickú prácu Gisely Weyde (1894 Košice – 1984 Halle, Nemecko), pričom sa sústreďuje predovšetkým na dvadsiate roky 20. storočia. Autorkina tvorba bola doposiaľ spracovaná veľmi sporadicky a jej práci v oblasti histórie umenia a pamiatkovej starostlivosti bola venovaná len okrajová pozornosť. Väčšie množstvo materiálov sa zachovalo v archívoch v Bratislave, Drážďanoch a v Budapešti. Na základe nového výskumu, ktorý publikácia prezentuje, je k dispozícii aj bibliografia jej prác.
Detail

Kritické vydanie textov Gisely Weyde, Ochrana pamiatok a zelene v Bratislave

odborná publikácia, I. časť

Jedinečný odkaz textov Gisely Weyde, významnej kunsthistoričky, archeologičky, maliarky, ochranárky etc., spolu s ich kritickým spracovaním je dnes nanajvýš aktuálnym a relevantným prínosom k otázkam zachovania a ochrany staviteľského a umeleckého dedičstva vo verejnom priestore, ako aj príspevkom ku scitliveniu v individuálnom vnímaní umenia mesta.
Detail

Kritické vydanie textov Gisely Weyde, Publicistika – úvahy o umení, kritiky, články, recenzie

odborná publikácia, II. časť

Jedinečný odkaz textov Gisely Weyde, významnej kunsthistoričky, archeologičky, maliarky, ochranárky etc., spolu s ich kritickým spracovaním je vysoko aktuálny aj v súčasnosti.
Detail

Na stiahnutie

Tlačová správa

Media foto

Leták