Erna monumentálna. Erna Masarovičová a jej sochárska tvorba

20. 6. – 30. 10. 2022

Erna Masarovičová je v slovenskom umeleckom prostredí špecifickým zjavom. Jej pol storočia trvajúca intenzívna tvorba prekvapuje svojím rozsahom. Sochárka paralelne tvorila monumentálne realizácie, stala sa priekopníčkou v medailérstve a bola unikátnou šperkárkou.
Dodnes ostáva čitateľná vo svojom rukopise viazanom na technické spracovanie s dôrazom na jemnosť v chladných, drsných materiáloch a objemných prevedeniach. Výstava pripravená GMB v spolupráci s kurátorkami Ľubou Belohradskou, Ľubicou Hustou a Katarínou Kissoczy sa zameriava na sochárske realizácie, predstavené prostredníctvom precízne vypracovaných modelov, ktoré sú prvýkrát predstavené verejnosti v ucelenej kolekcii. Celoživotne v Bratislave pôsobiaca sochárka nás neprestáva prekvapovať schopnosťou zaznamenať dynamickú premenlivosť organických inšpirácií vo zváranej plastike, ktorá nadväzuje na prerušené tradície svetového moderného sochárstva.

Video Erna monumentálna

Erna monumentálna
Erna monumentálna
Erna monumentálna
Erna monumentálna
Erna monumentálna
Erna monumentálna
Erna monumentálna
Erna monumentálna
prev
next

Zaži výstavu

Oči dokorán: Dvojhlavý vták

Podcast

Sochárka Erna Masarovičová vyrastala v Betliari, ktorého zbierky sa stali zdrojom inšpirácie pre mnohé zvieracie motívy v jej tvorbe. V Bratislave sa usadila v dome na Gorazdovej ulici, kde sa dnes konajú výtvarné sympóziá. V novej časti seriálu Oči dokorán, ktorý vzniká v spolupráci s Galériou mesta Bratislavy, sme sa porozprávali s dcérou sochárky Katarínou Kissoczy špeciálne o diele Dvojhlavý vták.
Detail

Na stiahnutie

Tlačová správa

Leták