Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

Vianoce Josefa Ladu - Pocta géniovi | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Výstavy GMB


Pozrite si celý archív výstav

Vedeli ste, že

organizujeme celoslovenský program pre školy UMENIE ZBLÍZKA?

Výstava

Vianoce Josefa Ladu - Pocta géniovi

Autor: Josef Lada
Mirbachov palác (pozrite kontakt)
23. 11. 2018 - 3. 3. 2019

Vianoce ako z Ladovho obrázku

 

Od narodenia mimoriadneho zjavu českého maliarstva Josefa Ladu uplynulo už viac ako 130 rokov. Jeho zásluhou sú jeho malebné rodné Hrusice najznámejšou českou dedinkou na svete. Narodil sa do rodiny váženého, ale chudobného obuvníka. Od útleho detstva bolo jeho najmilšou záľubou kreslenie. Cesta k veľkým úspechom však bola veľmi dlhá a ťažká. Ako malého chlapca ho nehoda pripravila o pravé oko, ktoré si nešťastne poranil pri páde na otcov obuvnícky nôž. Poškodený zrak je pre maliara veľkým hendikepom, ale Lada sa s tým vyrovnal výborne. Dokonca sa vyznačoval schopnosťou presného a pohotového videnia s absolútnou vizuálnou pamäťou. Navyše dokázal rovnako znamenito maľovať ľavou a pravou rukou. Ako veľa iných slávnych samoukov vynikal pracovitosťou a húževnatosťou, čo by však nestačilo, keby ho dobré sudičky neobdarovali výnimočným talentom.

     Na Vysokej škole umeleckopriemyselnej sa dlho neohrial. Absolvoval len jeden semester, a to nielen pre úplný nedostatok peňazí, ale aj pre odmietanie akademickej výučby maľby. Svoj rukopis, spočiatku výrazne ovplyvnený Mikolášom Alešom, dlhé roky cibril a zjednodušoval, až sa dopracoval k ojedinelej pôvodnosti. Podarilo sa mu vytvoriť vlastný nenapodobiteľný štýl.

     Jeho najväčšou inšpiráciou boli idealizované spomienky na detstvo v Hrusiciach. Najslávnejšie Ladove maľby sú so zimnými motívmi a predovšetkým s Vianocami, najkrajšími sviatkami roka, z ktorých vyžaruje úžasný mier a pokoj. Mal rád deti, pre ktoré napísal a ilustroval trinásť kníh. Tou prvou bola Moje abeceda z roku 1912, najznámejšou potom Bubáci a hastrmani, Kocour Mikeš, O bystrej kmotre líške Ladův veselý přírodopis.

     S Ladovým láskavým humorom sa čitatelia stretávali na stránkach mnohých humoristických časopisov nielen v Česku, ale aj v Rakúsku a Taliansku. Vo svete ho najviac preslávili ilustrácie ku knihe Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka, ktorá bola preložená do rekordného počtu jazykov.

     Emil Filla, významný český maliar a teoretik, o ňom napísal: „Lada je umelec medzi umelcami celkom výnimočný. Jeho básnicky videné maľby, nášmu srdcu vždy také potrebné a volajúce na všetky deti a obzvlášť na nás dospelých po pohode zraku, pohode duše a po odvahe priznať sa ku kráse života a kráse diela.“

     Ladove diela zaujali aj Pabla Picassa, ktorý sa o ňom vyjadril takto: „Tento muž zaobchádza s formou rovnako slobodne ako ja. Je to najlepší český maliar.“ Josef Lada sa dočkal veľkého uznania už za svojho života. Keď v roku 1957 v predvečer nedožitých sedemdesiatych narodením zomrel, úprimne trúchlil celý český národ.

     Výstava predstavuje 85 vybraných diel Josefa Ladu zapožičaných od šiestich českých galérií a od súkromných zberateľov, ktorým týmto srdečne ďakujeme. Špeciálne poďakovanie patrí umelcovmu vnukovi rovnakého mena, bez ktorého by sa výstava nemohla uskutočniť.

 

 

Jan Kukal, 2018

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Josef Lada

Ďalšie výstavy/akcie


Pálffyho palác / Výstava
Kurátori: Jana Kapelová a Nina Vidovencová
27. 5. 2021 - 29. 8. 2021
Mirbachov palác / Akcia
19. 5. 2021 - 15. 7. 2021
Mirbachov palác / Výstava
1. 5. 2021 - 31. 12. 2021
Pálffyho palác / Výstava
Kurátori: Daniela Čarná, Vladislav Malast
23. 3. 2021 - 11. 7. 2021
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.