Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

Umenie zblízka VII. | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Výstavy GMB


Pozrite si celý archív výstav

Vedeli ste, že

GMB pred rokom 1975 sídlila v priestoroch Primaciálneho paláca?

Výstava

Umenie zblízka VII.

Pálffyho palác (pozrite kontakt)
27. 9. 2018 - 28. 10. 2018
Kurátori: Daniela Čarná, Vladislav Malast

Projektom UMENIE ZBLÍZKA vychádza Galéria mesta Bratislavy už siedmykrát zo svojich brán. Diela umenia 20. a 21. storočia zo svojich zbierok prináša k žiakom základných škôl, osemročných gymnázií a základných umeleckých škôl vo veku od 10 do 15 rokov. Prispieva tým k poznaniu súčasného umenia, a tým aj k lepšiemu porozumeniu našej dobe, svetu, v ktorom žijeme, a sebe samým.

Žiakov aj pedagógov program pozýva na dobrodružstvo komunikácie s výtvarným dielom, na jeho interpretáciu. Interpretácia je kľúčovým slovom programu. Ide tu najmä o dva spôsoby interpretácie: cez slovný komentár, diskusiu o diele a praktickú interpretáciu, teda tvorbu samostatnej výtvarnej práce priamo či nepriamo inšpirovanej výtvarným dielom.

Nie pre každú školu na Slovensku je možné galériu v Bratislave alebo vo svojom okolí navštíviť a spoznať originály umeleckých diel. Preto prostredníctvom každého ročníka projektu vychádzame z brán galérie do škôl na celom Slovensku, aby sme formou reprodukcií sprostredkovali jedinečné hodnoty slovenského výtvarného umenia z našich zbierok. Špecifikom programu Umenie zblízka je aj to, že sa neviaže ku konkrétnej expozícii ale tiež ku dielam z depozitov, ktoré momentálne nie sú v galérii vystavené.

Využitím reprodukcií diel pedagógovia v rámci vyučovania podnecovali tvorivé uvažovanie a činnosť žiakov vo veku, v ktorom sa intenzívne formujú ich názory a postoje. Vytvorili diela – interpretácie, ktoré bolo možné následne zaslať do Galérie mesta Bratislavy, kde z nich odborná porota urobila výber pre súčasnú výstavu.

Celoslovenský projekt Galérie mesta Bratislavy Umenie zblízka vstúpil teda do aktuálneho siedmeho ročníka. Vďaka za túto životaschopnosť patrí predovšetkým kreatívnym pedagógom a ich žiakom, z ktorých mnohí sa zapojili do všetkých ročníkov projektu. Výtvarnou, multimediálnou, dramatickou či literárnou formou počas siedmich ročníkov v školách po celom Slovensku už interpretovali diela štyridsiatich deviatich umelcov. V aktuálnom ročníku to sú diela Jána Želibského, Janka Alexyho, Andreja Barčíka, Petra Bartoša, Petra Kalmusa, Martina Sedláka a Ivany Slávikovej. Aktívne sa do neho zapojilo 77 škôl s približne 1 400 zaslanými prácami, z ktorých je na výstave v Galérii mesta Bratislavy – v susedstve originálov diel, na ktoré mladí ľudia reagovali – vystavený výber 37 prác.

 

FPU_podpora.jpg

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Ďalšie výstavy/akcie


Mirbachov palác / Výstava
Autor: Juraj Gavula
Kurátori: Matej Gavula a Vladimíra Büngerová
30. 6. 2021 - 24. 10. 2021
Pálffyho palác / Výstava
Kurátori: Jana Kapelová a Nina Vidovencová
27. 5. 2021 - 5. 9. 2021
Mirbachov palác / Akcia
19. 5. 2021 - 31. 8. 2021
Mirbachov palác / Výstava
1. 5. 2021 - 31. 12. 2021
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.