Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

UMENIE ZBLÍZKA 03   | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Výstavy GMB


Pozrite si celý archív výstav

Vedeli ste, že

organizujeme celoslovenský program pre školy UMENIE ZBLÍZKA?

Výstava

UMENIE ZBLÍZKA 03

Pálffyho palác (pozrite kontakt)
21. 9. 2010 - 24. 10. 2010
Kurátorka: Daniela Čarná

UMENIE ZBLÍZKA 03   
Celoslovenský vzdelávací program Galérie mesta Bratislavy pre školy 
Termín: 21.9.-24.10.2010
Kurátorka: Daniela Čarná
www.umeniezblizka.gmb.sk

K výstave je publikovaný katalóg.

Pozvánka na stiahnutie: tu

Tvorivé dielne pre verejnosť: sobota 2. 10. o 14.30 h, Pálffyho palác GMB, Panská 19
          

Celoslovenský vzdelávací program pre školy Umenie zblízka približuje slovenské umenie 20. a 21. storočia mladým ľuďom prostredníctvom reprodukcií diel zo zbierok Galérie mesta Bratislavy. Výstava predstavuje výber 31 detských interpretácií, ktoré vznikli v školách po celom Slovensku a ktoré približujú rôzne pohľady na svet umenia. Popri výstave ich môžete nájsť aj v publikovanom katalógu a na stránke www.umeniezblizka.gmb.sk.


Aký je rozdiel medzi originálom výtvarného diela a jeho reprodukciou? Pri origináli môžeme priamo vnímať jeho skutočnú veľkosť, farebnosť, rukopis autora aj spôsob, akým je dielo v galérii vystavené. Reprodukcia má tú výhodu, že sa dostane aj tam, kde originál vystaviť nemôžeme. Málokto z nás napríklad videl originál slávneho obrazu Mona Lisa od Leonarda da Vinciho v parížskom Louvri, ale práve vďaka reprodukciám v encyklopédiách, knihách, na plagátoch alebo na internete ho poznáme všetci. Celoslovenský vzdelávací projekt pre školy UMENIE ZBLÍZKA pracuje s reprodukciami diel zo zbierok Galérie mesta Bratislavy, ktoré sprostredkujú poznanie umeleckých diel do škôl na celom Slovensku. Prepája moderné a súčasné umenie s aktuálnym svetom okolo nás, na ktorý umenie reaguje a umožňuje nám jeho hlbšie porozumenie. Vybrané diela slovenských umelcov prepája s literatúrou, históriou, hudbou, vizuálnou a mediálnou kultúrou, vzťahmi, záľubami a ponúka tak rôzne uhly pohľadov na umelecké diela. Cieľom projektu je predovšetkým podporiť radosť z tvorivej činnosti a uvažovania, potrebných pre každú oblasť života. Umenie približuje ako podstatnú a dôležitú súčasť nášho života, ktoré nám môže poskytnúť jedinečné možnosti vzdelávania i zábavy.

Tretí ročník projektu UMENIE ZBLÍZKA prebiehal od januára do júna 2010 a zapojilo sa do neho 290 základných, základných umeleckých škôl a osemročných gymnázií z celého Slovenska. Každý prihlásený pedagóg dostal sadu reprodukcií siedmych slovenských autorov (Mária Bartuszová, Miloš Alexander Bazovský, Erik Binder, Milan Bočkay, Rudolf Fila, Milan Paštéka, Rudolf Sikora) vo formáte A4, s informáciami o diele a autorovi, inšpiráciami na diskusiu a tvorivé aktivity. Pod vedením pedagógov, ktorých kreatívny vstup bol nevyhnutnou súčasťou projektu, žiaci počas trvania projektu realizovali vlastné interpretácie diel rôznymi technikami a médiami (maľba, kresba, plastika, objekt, inštalácia, akcia, fotografia, divadlo, text, poézia). Ich výsledky nám zaslalo takmer 100 škôl z rôznych regiónov Slovenska, z ktorých komisia výtvarných a galerijných pedagógov vybrala 31, ktoré sú prezentované na výstave v Pálffyho paláci Galérie mesta Bratislavy. Detské práce, vychádzajúce z výtvarného diela s ním zachovávajú vonkajšiu spojitosť, alebo sú ním inšpirované na základe vnútornej súvislosti. Práce reprodukované v katalógu dokumentujú rôzne prístupy a možnosti využitia výtvarného diela nielen v rámci humanitných predmetov. Texty v katalógu môžu využiť pedagógovia, rodičia a každý, kto prijme pozvanie pozrieť sa na výtvarné umenie z trochu iného uhlu pohľadu. Samotné práce a tvorivé úlohy sú určené deťom, ktoré tu môžu nájsť inšpiráciu pre svoju vlastnú tvorivosť. 
                                                                                                                   Daniela Čarná


Podrobné informácie o programe Umenie zblízka nájdete aj na stránkach www.umeniezblizka.gmb.sk a www.gmb.bratislava.sk.

Projekt podporili:
Ministerstvo kultúry a cestovného ruchu
Stredoeurópska nadácia
Slovnaft, a.s.

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Ďalšie výstavy/akcie


Pálffyho palác / Výstava
Autori: Radovan Čerevka, Pavlína Fichta Čierna, Viktor Frešo, Oto Hudec, Martin Kochan, Martin Kollár, Dávid Koronczi, Marek Kvetan, Jaroslav Kyša, Michal Moravčík, Ilona Németh, Katarína Poliačiková, Tomáš Rafa, Emília Rigová, Pavla Sceranková, Emöke Vargová
Kurátor: Nikolas Bernáth
22. 7. 2021 - 17. 10. 2021
Mirbachov palác / Výstava
Autor: Juraj Gavula
Kurátori: Matej Gavula a Vladimíra Büngerová
30. 6. 2021 - 24. 10. 2021
Pálffyho palác / Výstava
Kurátori: Jana Kapelová a Nina Vidovencová
27. 5. 2021 - 5. 9. 2021
Mirbachov palác / Akcia
19. 5. 2021 - 31. 8. 2021
Mirbachov palác / Výstava
1. 5. 2021 - 31. 12. 2021
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.