Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

Orbis Printus | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Výstavy GMB


Pozrite si celý archív výstav

Vedeli ste, že

na inštaláciu Pasáž od Mateja Kréna bolo použitých takmer 15 000 kníh?

Výstava

Orbis Printus

Autorka: Nataša Floreanová
Mirbachov palác (pozrite kontakt)
28. 11. 2014 - 1. 2. 2015
Kurátor: Ivan Jančár

Jubilejný 15.ročník projektu Henkel Slovensko Slovensku po prvý raz predstaví ženu a po Bratislave poputuje aj do Košíc.

Sugestívna výstava diel Nataše Floreanovej – Orbis Printus                                     

Bratislava – Nechať sa unášať od každodennej reality do sveta krásy a pohody je snom takmer každého. Vďaka jedinečnej výstave diel výtvarníčky Nataše Floreanovej sa to podarí aspoň na chvíľku tým, ktorí navštívia jej výstavu. Je realizovaná v rámci projektu Henkel Slovensko Slovensku, ktorý v rámci jubilejného 15. ročníku po prvýkrát v histórií predstaví ženu. Spoločnosť Henkel tak  opäť nadväzuje na úspešné ročníky projektu, ktorý prispieva k podpore slovenskej kultúry. Každý rok predstavuje významné osobnosti so slovenskými koreňmi z oblasti umenia, ktoré sa stali pojmom v medzinárodnom meradle.

Výstava zvláštne meditatívnych diel Nataše Floreanovej, pod názvom Orbis Printus, bude prebiehať od 28. novembra 2014 do 01. februára 2015 v Galérii mesta Bratislavy v Mirbachovom paláci na  Františkánskom námestí 11. Keďže cieľom spoločnosti Henkel je priblížiť ľuďom umenie, už po tretíkrát bude výstava pokračovať po Slovensku. Od 10. septembra 2015 do 01. novembra 2015 si ju budú môcť pozrieť návštevníci Vychodoslovenskej galérie Košice na Hlavnej 27 v Košiciach.

„Spoločnosť Henkel prikladá veľký význam podpore umenia na Slovensku. Mojou ambíciou bolo priblížiť prostredníctvo toho projektu umenie ešte viac medzi ľudí i mimo hlavné mesto Slovenska. V rámci jubilejného pätnásteho pokračovania unikátneho a mimoriadne úspešného projektu Henkel Slovensko Slovensku sa po prvý raz predstaví žena – významná umelkyňa Nataša Floreanová a je mi veľkou cťou, že jej diela opäť predstavíme na viac miestach Slovenska,“ povedal Mag. Rudolf Steger, prezident Henkel Slovensko.

„Výstava je retrospektívnou prezentáciou autorkinej tvorby. Obsahuje veľkú časť jej dlhoročného projektu - mapovania a obkresľovania poklopov na uliciach. Kdekoľvek príde, odnáša si nielen zážitok zo samotného miesta, ale zároveň  aj bránu medzi tým, čo je hore na svete a čo sa skrýva pod ním. Akýsi predel medzi svetlom a temnotou, medzi každodenným životom a skrytými hlbinami kdesi v útrobí každého z nás. Medzi svetom vznešených ideí a a svetom ľudského odpadu. Svetmi, ktoré sú neustále v pohybe, ale každý má svoj vlastný život. Tieto poklopy majú často až neuveriteľne pôsobivú vizuálnu stránku. Nataša Floreanová nepatrí medzi umelcov, ktorých umelecký proces je odrazom ťažkých vnútorných zápasov. Práve naopak. Hľadá pokoj a harmóniu, objavuje pozitívnu energiu, jej diela vznikajú spontánne, tvorivý proces je sprevádzaný radosťou z tvorivého aktu,“ hovorí kurátor výstavy a riaditeľ Galérie Mesta Bratislavy, PhDr. Ivan Jančár.

Tlačová konferencia k otvoreniu výstavy sa uskutoční vo štvrtok, 27. novembra 2014 o 10.00 hod.

Nataša Floreanová

V roku 1975 absolvovala Nataša Floreanová štúdium s Bachelor of Arts Degree na University of Sydney. Neskôr v roku 1981 postgraduálne študovala grafiku na National Arts School v Sydney. V roku 1985 študovala maľbu v Scuola Lorenzo di Medici vo Florencii. Aktuálne žije a tvorí v Sydney a v Bratislave. Od roku 1982 mala viac ako päťdesiat samostatných a kolektívnych výstav v Severnej a Južnej Amerike, Austrálii, Európe i Áziií. Napriek tomu, že austrálsko–slovenská výtvarníčka Nataša Floreanová sa pomerne výrazne presadila na poli medzinárodného výtvarného umenia, v Bratislave a v Prahe sa so svojou tvorbou prezentovala až v roku 1990. Nežná revolúcia jej okrem iného umožnila slobodne prezentovať svoje názory a vlastné umelecké posolstvo a austrálska vláda v spolupráci s českým a slovenským Ministerstvom kultúry realizovali jej retrospektívnu výstavu. Od tej doby tvorí v dvoch ateliéroch. S príchodom zimy do Austrálie sa sťahuje na Slovensko do svojho ateliéru v bratislavskom Horskom parku a s príchodom jesene sa presídľuje do malebnej zátoky v Sydney do Watsons Bay. Popri voľnej tvorbe realizovala viacero oficiálnych diel pre Austrálsky parlament a vládu, na Slovensku okrem iného spolupracovala s režisérom Jozefom Bednárikom, realizovala návrhy divadelných plagátov, obálky a ilustrácie kníh slovenských autorov.

 

Spoločnosť Henkel so svojimi vedúcimi značkami a technológiami celosvetovo pôsobí v troch oblastiach podnikania:  Starostlivosť o domácnosť, Beauty Care a Adhesive Technologies (Lepidlá Technológie).  Spoločnosť, založená v roku 1876, so svojimi známymi značkami Persil, Schwarzkopf a Loctite globálne zastáva vedúce postavenie na trhu tak v spotrebiteľských, ako aj priemyselných odvetviach. Henkel zamestnáva okolo 47 000 pracovníkov. V roku 2013 dosiahol tržby vo výške 16,4 mld. eur a upravený prevádzkový zisk vo výške 2,5 mld. eur. Prioritné akcie spoločnosti Henkel sú evidované v indexe DAX na nemeckej burze cenných papierov.

Na Slovensku pôsobí Henkel vo všetkých troch strategických oblastiach už od roku 1991. Henkel Slovensko predáva viac ako 50 značiek a dnes spoločnosť zamestnáva 1 600 pracovníkov.

 

henkel.jpg

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Nataša Floreanová

Ďalšie výstavy/akcie


Mirbachov palác / Výstava
Autor: Juraj Gavula
Kurátori: Matej Gavula a Vladimíra Büngerová
30. 6. 2021 - 24. 10. 2021
Pálffyho palác / Výstava
Kurátori: Jana Kapelová a Nina Vidovencová
27. 5. 2021 - 5. 9. 2021
Mirbachov palác / Akcia
19. 5. 2021 - 31. 8. 2021
Mirbachov palác / Výstava
1. 5. 2021 - 31. 12. 2021
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.