Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

Laurence Jenkell v Bratislave | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Výstavy GMB


Pozrite si celý archív výstav

Vedeli ste, že

GMB pred rokom 1975 sídlila v priestoroch Primaciálneho paláca?

Výstava

Laurence Jenkell v Bratislave

Autor: Laurence Jenkell
Pálffyho palác (pozrite kontakt)
11. 9. 2014 - 9. 11. 2014
Kurátor: Dr. Henry Périer

Výstava Laurence Jenkell sa uskutoční v našej galérii, a preto by som si dovolil, skôr ako vzdialený pozorovateľ, napísať zopár osobných poznámok k jej dielam, ktoré ma okamžite zaujali a ktoré, verím, sa v Bratislave stretnú so zaslúženým ohlasom. Čím sú iné a svojské? Plastiky Laurence Jenkell udivujú svojou ľahkosťou a čírosťou, akoby sa chceli odpútať od pozemského sveta, akoby ignorovali zákony gravitácie a snažili sa zbaviť hmoty tak, ako sa pri hlbokých meditáciách oslobodzuje duša od hmotného tela. Túto – parafrázujúc Milana Kunderu – „neznesiteľnú ľahkosť bytia“ symbolizujú aj krehké motýle, symboly prerodu niečoho odpudivého na neobyčajnú krásu. Jej diela  inšpirované DNA sú zobrazením štruktúr, do ktorých sú zakódované všetky informácie. Laurence Jenkell sa tu pri motýľoch a DNA pohráva s otázkami prerodu, času, odovzdávania informácií, zrodu a zániku, ale aj pamäti. Napriek náročnosti technologických postupov sú výsledkom subtílne tvary, čarovná hra s priestorom, líniou, hmotou, na ktorej sa neobáva použiť ani pastelovejšie farby. Jej azda najznámejší projekt monumentálnych cukríkov (vystavených v Paríži na Champs-Élysées, neskôr od radnice cez park Monceau až po námestie Étoile) má však iný charakter. Zvlášť na mňa zapôsobili v konfrontácii s dielami aj u nás vystavovaného anglického sochára Tonyho Cragga. Svojským spôsobom rozvíjajú princíp hry Nového realizmu povýšením niečoho bežného a banálneho na piedestál umenia. Okrem iného majú aj zvláštny a vzácny dar – okamžite sa vryjú hlboko do pamäti a ostávajú uchované kdesi v podvedomí. Pôsobia monumentálne, ale vyvolávajú v nás aj asociácie na bezstarostný čas detstva a zároveň nás lákajú svojím vnútrom. Ale to, čo je v skutočnosti ich obsahom, už umelkyňa ponecháva na našu fantáziu. Skutočne tam môže byť aj niečo sladké?

 

                                                                                  PhDr. Ivan Jančár

 

Partner výstavy

 

NEW_IF_Logo-CMJN.jpg

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Laurence Jenkell

Ďalšie výstavy/akcie


Mirbachov palác / Výstava
Autor: Juraj Gavula
Kurátori: Matej Gavula a Vladimíra Büngerová
30. 6. 2021 - 24. 10. 2021
Pálffyho palác / Výstava
Kurátori: Jana Kapelová a Nina Vidovencová
27. 5. 2021 - 5. 9. 2021
Mirbachov palác / Akcia
19. 5. 2021 - 31. 8. 2021
Mirbachov palác / Výstava
1. 5. 2021 - 31. 12. 2021
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.