Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

PABLO PICASSO: Láska a smrť. La Suite Vollard. | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Výstavy GMB


Pozrite si celý archív výstav

Vedeli ste, že

Štipendium Radislava Matuštíka je tu od roku 2004?

Výstava

PABLO PICASSO: Láska a smrť. La Suite Vollard.

Mirbachov palác (pozrite kontakt)
9. 9. 2011 - 13. 11. 2011
Kurátor: Fernando Castro Borrego

 

Výstava sa koná v spolupráci s prestížnym Múzeom kráľovnej Sofie v Madride, jednou z najväčších galérií súčasného umenia na svete a sprístupní verejnosti stovku grafických listov  z obdobia rokov 1930 - 1937. Okrem samotnej série grafických listov bude vystavená aj unikátna štúdia k Picassovmu najznámejšiemu obrazu Guernica.

Na medených leptoch série Suite Vollard zobrazil Pablo Picasso koncepciu života v predsmrtnej agónii. Konflikt protikladov vysvetľuje povahu vecí. Dvojica protagonistov, sochár a Minotauros, stoja v antagonickej pozícii: prvý z odstupu a nezúčastnene rozjíma nad svojím dielom, druhý sa naopak necháva viesť inštinktmi a nemyslí na dôsledky svojich činov. Kolekcia nazvaná podľa slávneho francúzskeho obchodníka Ambroisa Vollarda obsahuje 97 medených platní a tri portréty tohto obchodníka, objednávateľa diela.

Jadrom Suite Vollard  je zobrazenie nahého ženského tela, ktoré stelesňuje jeho predstavu o dokonalej kráse v jej rozkvete. No Picasso nie je len obyčajný „komentátor“, ktorý len pridáva ďalší pohľad na jednu z najväčších tém v histórii západného umenia: ženský akt. Jeho interpretácia nahého ženského tela nepredstavuje len víťazstvo zmyselnosti, ale rovnako aj triumf času. O svojich ženských aktoch ležiacich na diváne tvrdí toto: „Chcem zachytiť mäso a krv, ich pohyb v čase. Snažím sa zdôrazniť mučivú úzkosť mäsa, ktoré aj v okamihu svojho triumfu vo forme krásy sa hrozí znamení, ktoré sú predzvesťou zmien v čase.“

Španielsky maliar baskického pôvodu Pablo Picasso sa narodil 25.októbra 1881 v španielskej Malage. Jeho avantgardné a fantáziou naplnené diela zásadne zmenili do tej doby užívané pravidlá umeleckej tvorby. Podieľal sa na vzniku kubizmu, umeleckého smeru, ktorý z trosiek rozbitej formy vytváral nový druh. Medzi jeho top diela patria Avignonské slečny (1907) či Guernica (1937).

 

Vstupné:

dospelí: 5 eur

zákazníci O2: 3,50 eur

žiaci do 15 rokov: 3,50 eur

 V dňoch 12.-13.11. 2011 bude Mirbachov palác otvorený mimoriadne od 11.00 až do 20.00 h.

 

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Ďalšie výstavy/akcie


Mirbachov palác / Výstava
1. 5. 2021 - 31. 12. 2021
Pálffyho palác / Výstava
Kurátori: Daniela Čarná, Vladislav Malast
23. 3. 2021 - 5. 9. 2021
Mirbachov palác / Výstava
Autor: Edmund Gwerk
Kurátor: Zsófia Kiss-Szemán
15. 12. 2020 - 13. 6. 2021
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.