Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

Divadlo prízrakov | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Výstavy GMB


Pozrite si celý archív výstav

Vedeli ste, že

Galéria mesta Bratislavy vydáva detských sprievodcov k výstavám?

Výstava

Divadlo prízrakov

Autor: Roger Ballen
Pálffyho palác (pozrite kontakt)
5. 11. 2016 - 15. 1. 2017

Nová priekopnícka a pohlcujúca monografia od Rogera Ballena, jedného z najoriginálnejších a kritikmi uznávaného fotografa.


„Dámy a páni, pozývam vás do svojho divadla..." –  Roger Ballen


            Roger Ballen je jedným z najoriginálnejších tvorcov obrazov našej doby. V neustálej snahe posunúť hranice fotografickej praxe vytvoril estetickú a umeleckú víziu ako žiaden iný súčasný fotograf.

            Divadlo prízrakov je Ballenova prelomová monografia. S kariérou trvajúcou vyše štyri desaťročia je Roger Ballen  najznámejší vďaka svojim psychicky silným a majstrovsky poskladaným obrazom, ktoré existujú v priestore medzi maľbou, kresbou, inštaláciou a fotografiou.  Divadlo prízrakov je vzdialenie sa od jeho doterajšej práce, a zároveň vrchol unikátnej estetickej kombinácie fotografie a divadla. Rozdelené do siedmich kapitol alebo „dejstiev", tieto ballenovské obrazy (Ballenesque) vezmú čitateľov na hlbinnú cestu do ich podvedomia. Inšpirovaný pohľadom na rukou vyryté obrázky na začiernenom okne opustenej ženskej väznice začal Ballen experimentovať s použitím rôznych farieb v spreji na skle a nasledovným „kreslením“ alebo vyrývaním do farby ostrým predmetom, aby cez ryhy prenikalo prirodzené svetlo. Výsledky sú podobné pravekým jaskynným maľbám. Čierne bezrozmerné miesta na skle sú ako plátno, na ktoré Ballen vyrýva svoje myšlienky a emócie. Fosíliám podobné tváre a oddelené časti tela koexistujú v nepohodlí s duchom podobnými tieňmi –  tieto obrazy majú schopnosť šokovať, inšpirovať, pobaviť, a dokonca spôsobiť radosť divákom. Nadčasová a inovatívna, pozemská a nadpozemská, fyzická i duchovná, jeho práca presahuje všetky tradičné koncepty fotografie.


Autor

Roger Ballen získal niekoľko ocenení vrátane cien „Fotograf roka“ na  Rencontres d’Arles v roku 2002 a „Fotografická kniha roka“ za Outland na Photo  España v roku 2001.  Thames & Hudson vydali v roku 2014 jeho knihu  Asylum of the Birds.

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Roger Ballen

Ďalšie výstavy/akcie


Pálffyho palác / Výstava
Kurátori: Jana Kapelová a Nina Vidovencová
27. 5. 2021 - 29. 8. 2021
Mirbachov palác / Akcia
19. 5. 2021 - 15. 7. 2021
Mirbachov palác / Výstava
1. 5. 2021 - 31. 12. 2021
Pálffyho palác / Výstava
Kurátori: Daniela Čarná, Vladislav Malast
23. 3. 2021 - 11. 7. 2021
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.