Pohyblivý svet

13. ročník projektu Henkel Slovensko Slovensku Výstava fotografií: Joe Klamar – Pohyblivý svet
Chcete vidieť svet úplne novými očami? Navštívte výstavu fotografií jedného z najkreatívnejších autorov súčasnej agentúrnej fotografie Joe Klamara. Joe Klamar je už trinástym Slovákom, ktorého diela predstavuje širokej verejnosti spoločnosť Henkel Slovensko, v rámci projektu Henkel Slovensko Slovensku. Výstava unikátných fotografií Joe Klamara, pod názvom Pohyblivý svet sa uskutoční od 12. decembra 2012 do 24. februára 2013 v Galérii mesta Bratislavy v Mirbachovom paláci, Františkánske námestie 11. Keďže cieľom spoločnosti Henkel je dostať umenie viac k ľudom, po prvýkrát bude výstava putovná. Od 7. marca 2013 do 25. mája 2013 si ju budú môcť návštevníci pozrieť aj v Liptovskom Mikuláši v Galérií Petra Michala Bohúňa, Tranovského ul. 3.
"Spoločnosť Henkel prikladá veľký význam podpore umenia na Slovensku a opäť nadväzuje na úspešné ročníky projektu Henkel Slovensko Slovensku. Tento umelecký projekt prispieva k podpore slovenskej kultúry a povedomí o nej medzi ľuďmi. Každoročne sú predstavené významné osobnosti z oblasti umenia, ktoré sa stali pojmom v medzinárodnom meradle a majú svoje korene na Slovensku,“ povedal Mag. Rudolf Steger, prezident Henkel Slovensko.
„Joe Klamar dokáže s obdivuhodnou ľahkosťou zakomponovať do plochy obrazu komorné príbehy rovnako, ako veľké scény. Klamarove obrazové príbehy nie sú prvoplánové, zväčša sa odohrávajú v niekoľkých rovinách. Imponujú citom pre pohyb a výtvarnú skratku. Jeho fotografický rukopis je osobitý a neopakovateľný,“ hovorí kurátor výstavy PhDr. Marián Pauer.
Tlačová konferencia k otvoreniu výstavy sa uskutoční v utorok 11. decembra 2012 o 10:00 hod za účasti Joe Klamara.
Joe Klamar rodák spod Tatier (1965) po krátkom pôsobení v Česko-Slovenskej televízií koncom osemdesiatych rokov emigroval do Kanady, kde po neľahkom začiatku vyštudoval fotografiu a začal prispievať do novín. Neskôr spolupracoval s agentúrou Canadian Press a denníkom Winnipeg Sun. Po návrate na Slovensko bol fotoreportérom TASR, potom Reuters a napokon sa stal stredoeurópskym šéffotografom Agence France Presse. V januári 2012 sa vrátil na americký kontinent, kde naďalej pôsobí ako reportér AFP so sídlom v Los Angeles. Je nositeľom viacerých významných ocenení z prestížnych súťaží, v roku 2009 získal hlavnú cenu Fotografiu roka na Czech Press Photo. V USA získal v rokoch 2006 a 2008 ceny v celosvetovej súťaži Fotografia roka.