Bratislava City Gallery ­– Allowance organisation of the City of Bratislava, capital of the Slovak Republic
BRATISLAVA

NOC MÚZEÍ A GALÉRIÍ 2013 v GMB | Galéria mesta Bratislavy | Allowance organisation of the City of Bratislava, capital of the Slovak Republic

Exhibitions


Explore the archive of exhibitions

DID YOU KNOW?

The City Gallery of Bratislava is an allowance organisation of the City of Bratislava, capital of the Slovak Republic.

NOC MÚZEÍ A GALÉRIÍ 2013 v GMB

Pozývame Vás na Noc múzeí a galérií 2013 do Galérie mesta Bratislavy. Expozície a výstavy budú otvorené od 11.00 do 22.00. Pripravujeme bezplatné posudzovanie umeleckých diel pre verejnosť od 9.00 do 13.00 na prízemí Mirbachovho paláca a program pre deti s témou ORNAMENT o 15.00 k výstave Umelecké poklady Secesia v Mirbachovom paláci, ktorý pre veľký úspech opakujeme. Galériu mesta Bratislavy môžete navštíviť až do 22.00.

 

Tešíme sa na Vás!

Newsletter

Do you want to know what´s new at the City Gallery of Bratislava?
 

Františkánke nám. 11, 815 35 Bratislava

Open daily except Mondays
11am - 6 pm

Panská 19, Bratislava

Open daily except Mondays
11am - 6 pm

Pohľad z hradu Starhemberg
Author: Moritz Saint Genois
The photographs of works of art, promoting the exhibitions held at the City Gallery of Bratislava, published on the website, are subject to copyright protection under the Copyright Act. The City Gallery of Bratislava is not a copyright holder; it is the artist, or his/her heirs. The work of art becomes free more than 70 years after author´s death. The photographs of works of art published on the website can only be used with the prior written consent of the artist, his/her heir, or institution representing artist´s rights, otherwise it shall be regarded as copyright infringement.