Bratislava City Gallery ­– Allowance organisation of the City of Bratislava, capital of the Slovak Republic
BRATISLAVA

Topografia IV. (Loďky) | Galéria mesta Bratislavy | Allowance organisation of the City of Bratislava, capital of the Slovak Republic

Exhibitions


Explore the archive of exhibitions

DID YOU KNOW?

The City Gallery of Bratislava  celebrated its 50th anniversary in 2011.

Piece of the month june

Rudolf Sikora

Topografia IV. (Loďky)


Rudolf Sikora: Topografia IV. (Loďky). 1970. Olej na plátne, 201 × 134 cm. GMB, inv. č. A 3941. Zakúpený od autora v roku 1972.

 

  Ak zavítate do Pálffyho paláca Galérie mesta Bratislavy, určite sa pozrite aj na nádvorie. Je tam nainštalovaný obrovský výkričník od Ruda Sikoru s polemickým textom J. L. Monoda, s ktorým sa autor týchto riadkov úplne nestotožňuje, pretože by sa cítil nejako osamelejšie: „Človek konečne vie, že je sám v chladnom a bezodnom vesmíre, z ktorého sa náhodou vynoril – vesmíre, ktorý je hluchý k jeho hudbe, ľahostajný k jeho utrpeniu i zločinom.“ Dolnú časť výkričníka tvorí zemeguľa, v hornej časti je vyobrazený vesmír. Na prízemí si prečítame ďalší text, s ktorým už nie je potrebné polemizovať: „Politici sveta, ktorí ignorujú ekologickú skazu, sú nebezpeční pre celé ľudstvo!“ Napokon, podobnú atmosféru má celá výstava, ktorá  pod názvom Eko(ko)mix. 50 rokov rímskeho klubu  pokračuje na celom druhom poschodí. Kurátorsky ju pripravila Katarína Bajcúrová spolu s autorom. Ako hovorí aj názov, je spomienkou na založenie Rímskeho klubu v apríli 1968, ktorý sa s veľkou nástojčivosťou  venoval problematike ochrany našej zeme, sústredil sa aj na komunikáciu s politikmi, ale aj burcovanie verejnej mienky pri riešení ekologickej situácie aj z hľadiska budúcnosti. Výstava má nielen  výrazne ekologický, ale aj politický či sociálny  charakter.

      Kde sa začal autorov záujem o túto problematiku? Veľa nám o tom napovie aj vystavený obraz Topografia IV. (Loďky) zo zbierok Galérie mesta Bratislavy. V lete v roku 1968 putoval Rudolf Sikora spolu so svojou manželkou stopom po Európe. V Monaku sa 21. augusta z rádia Monte Carlo dozvedeli o okupácii Československa, navštívili aj Azúrové pobrežie, ktoré sa stáva pre Ruda Sikoru mimoriadne inšpiratívne, vytvára si tu niekoľko skíc, ktoré mu potom slúžia ako základ pre sériu Topografie. Zaujíma ho povrch zeme, najmä pri pohľade zhora. V tomto období sa ešte viac koncentruje na samotnú krajinu, ako na obsah toho, čo sa na nej deje. Treba však povedať, že nielen v rámci vtedajšieho Československa, ale aj v rámci Európy je to vtedy len okrajová téma, ktoré začína rezonovať až o niekoľko rokov neskôr. Predbieha svoju dobu spolu s takými autormi ako sú Július Koller a Juraj Meliš, a svoju tvorbu s podobnými témami vystavujú od 6. mája 1970 v Galérii mladých v Bratislave.  Na výstave je prezentovaný aj tento obraz.

      Topografia I.  (Loďky) má aj napriek prirodzenému dokumentárnemu zameraniu svoj poetický pôvab, ktorý ešte zvyšujú originálne nalepené papierové loďky. Je zvláštne, že okrem nich má obraz charakter takmer lyrickej abstrakcie. Pripomeňme, že Galéria mesta Bratislavy vždy podporovala aj mladých umelcov a obraz od neho kúpila, keď mal 26 rokov. Naviac,  bolo to  v roku 1972 a vtedy, ako všetci dobre vieme, sa inde už nič poriadne do verejných zbierok nenakupovalo.

« previous
Piece of the month May 2018
A millitari parade in Pressburg 1841
Author: Antal József Strohmayer
next piece »
Piece of the month July 2018
Mešťanosta Prešporka Heinrich Justi
Author: Kornel Spányik (1858 – 1943)

Newsletter

Do you want to know what´s new at the City Gallery of Bratislava?

Other exhibitions/actions


Pálffy Palace / Exhibition
Authors: František Bílek, Alfons Mucha
Curator: Hana Larvová
14. 2. 2019 - 26. 5. 2019
Pálffy Palace / Exhibition
Author: Ernest Zmeták
Curator: Danica Zmetáková
29. 1. 2019 - 24. 3. 2019
Mirbach Palace / Exhibition
Authors: Tivadar Csontváry Kosztka, Ladislav Mednyánszky
Curator: József Sárkány
24. 1. 2019 - 31. 3. 2019
Mirbach Palace / Exhibition
Author: Josef Lada
23. 11. 2018 - 24. 2. 2019
 

Františkánke nám. 11, 815 35 Bratislava

Open daily except Mondays
11am - 6 pm

Panská 19, Bratislava

Open daily except Mondays
11am - 6 pm

Obchodník s dažďom
Author: Stanislav Stankoci
The photographs of works of art, promoting the exhibitions held at the City Gallery of Bratislava, published on the website, are subject to copyright protection under the Copyright Act. The City Gallery of Bratislava is not a copyright holder; it is the artist, or his/her heirs. The work of art becomes free more than 70 years after author´s death. The photographs of works of art published on the website can only be used with the prior written consent of the artist, his/her heir, or institution representing artist´s rights, otherwise it shall be regarded as copyright infringement.