
DID YOU KNOW?
Mirbach Palace, one of the Gallery´s buildings, dates back to 1768.
Moritz Saint Genois
1860 - 1870. Akvarel na kartóne, 28 x 34,5 cm Značené dole v strede pod obrazom: Stahremberg. Nieder Österreich
Zbierka Galéria mesta Bratislavy, inv. č. A 1444.
V roku 1944 darovala grófka Mauricette Saint Genois (1886 - 1978) Múzeu mesta Bratislavy akvarel zobrazujúci ruiny hradu Starhembeg, ktorý namaľoval po polovici 19. storočia jej starý otec Moritz Johann Nepomuk Saint Genois d´Anneaucourt (1816-1886). Dielo sa v roku 1959 dostalo do zbierok Mestskej galérie (dnes Galérie mesta Bratislavy). Hoci rod Saint Genois pochádzal z územia dnešného Belgicka, mladšia sliezska línia sa dostala počas 30-ročnej vojny na územie poľského Tešína, kde rodina nadobudla niekoľko panstiev - postupne k nim pribudli ďalšie majetky v Poľsku, Galícii a na Morave – napr. zámok Paskov. Napokon sa rod na dlhé obdobie usadil v Jaworze (nem. Ernsdorf), kde v roku 1793 Arnold IX. vybudoval klasicistický palác s anglickým parkom. V 19. storočí kúpil otec Moritza St. Genois vilu v kúpeľnom meste Baden pri Viedni, ktorú v rokoch 1864-5 prestavali. Práve tu žil neskôr počas letných mesiacov aj so svojou početnou rodinou vyštudovaný právnik Moritz, ktorý v rokoch 1838 – 1845 pracoval vo verejnej správe Dolného Rakúska a neskôr sa venoval len správe rodového majetku a spoločenským povinnostiach spojenými s jeho titulom honorárneho rytiera Maltézskeho rádu. Hoci spočiatku dosahoval v rámci správy rodinných majetkov dobré hospodárske výsledky a iniciatívne v Jaworze založil po vzore Badenu kúpeľný rezort, na sklonku svojho života musel časť panstiev predať.
Ako u mnohých aristokratov v tom období, aj v prípade rodiny St. Genois boli súčasťou výchovy aj hodiny kreslenia a maľby. Konkrétne u Moritza však išlo o viac ako len základné „povinné“ vzdelanie, ešte aj v jeho nekrológu sa spomína jeho maliarsky talent, zbierka a štúdium akvarelovej maľby počas jeho univerzitných rokov vo Viedni. V literatúre nachádzame zmienku, že jeho učiteľom bol v tej dobe Jakob von Alt (1789-1872), ktorý patril k najvýznamnejším rakúskym špecialistom na krajinomaľbu v období biedermaieru. Z mnohých jeho diel boli vytvorené celé série grafických reprodukcií. Iný zdroj zas spomína ďalšieho učiteľa Josepha Högera (1801 – 1877).
Tvorba Moritza St. Genois sa orientovala najmä na žáner krajinomaľby. Niektoré signované práce dokazujú, že tvoril až do vysokého veku. Jeho diela sú zastúpené v zbierkach Rollettmuseum v Badene a v múzeu Śląska Cieszyńskiego.
Pri prezentovanej maľbe vidíme, že po vzore dobového vkusu zvolil autor námet romantickej ruiny hradu, pričom v jeho kompozícii dominuje kontrast architektúry s priehľadom do kopcovitej krajiny. Pravdepodobne ide o západný pohľad z vtedy obľúbeného výletného miesta. Maliar sa sústredil najmä na prepracovanie detailov zvyškov hradných múrov a prírodných prvkov v prednom pláne, kompozíciu oživuje aj figurálna štafáž v podobe ženy s klobúkom, ktorá stojí k divákovi chrbtom a opiera sa o drevené zábradlie. Práve akvarelová maľba ako bezprostredný záznam prírody patrila k obľúbeným prostriedkom nielen profesionálov, ale aj šikovných amatérov, ktorí takouto formou zachytávali aj jednotlivé udalosti zo života svojich rodín, ktoré neskôr mohli slúžiť ako spomienka, napr. vo forme albumov.
Druhá manželka Moritza St. Genois Gabriela Eleonora rod. Stolberg-Stolberg (1827 - 1904) bola taktiež nadanou umelkyňou a podarilo sa jej zrealizovať aj niekoľko väčších výtvarnych sérií (portréty, ilustrácie), ktoré boli dostupné aj verejnosti. Budúci mesiac jej na pôde GMB bude venovaná menšia výstava na ktorej predstavíme jej tvorbu pre interiér vily v bratislavskom Horskom parku postavenej jej synom Hugom Moritzom v roku 1890.
Jana Luková
Výber z literatúry:
Maurer, Rudolf: Weikersdorf. Vom Rittersitz zum Clubhotel. Vom Untertanendorf zur Katastralgemeinde. Katalogblätter des Rollettmuseums Baden, Nr. 102, Baden 2016
Roik, Jadwiga - Makowski , Mariusz: The Saga of the Saint-Genois D´Anneaucourt Family – Lords of Jaworze, Jaworze 2011
Beňová, Katarína: Kaštieľ v Rusovciach vo svetle výtvarných diel 19. storočia. Kresbový album rodiny Zichy Ferraris. Vydavateľstvo Stimul pre Katedru výtvarného umenia FF UK v spolupráci so Slovenskou národnou galériou, Bratislava 2016
Čičo, Martin (ed.): Dve krajiny. Obraz Slovenska: 19. storočie x súčasnosť. Slovenská národná galéria, Bratislava 2014