Oči dokorán pre Zuckermandel v Bratislave

Podcast

Pridané 4. 8. 2022
Podcast Oči dokorán sa v novom vydaní venuje kresbe Zuckermandel v Bratislave. O diele Karola Frecha, ktoré namaľoval v období medzi svetovými vojnami, rozpráva historička umenia a kurátorka Patrícia Ballx.
Načítava sa...
Karol Frech: Zuckermandel v Bratislave (1920 – 1930).
Karol Frech: Zuckermandel v Bratislave (1920 – 1930).
Ako rodák z Nemecka strávil svoje najproduktívnejšie roky na Slovensku. Vytvoril stovky kresieb, grafík, akvarelov na pomedzí umenia a dokumentu, ktoré pripomínajú poetickú podobu medzivojnovej Bratislavy s jej malebnými zákutiami. Maľba Zuckermandel v Bratislave zachytáva hlavnú ulicu Zuckermandla s domom cechu lodníkov a rybárov.
O tvorbe Karola Huga Frecha sa výtvarníčka Monika Pascoe Mikyšková v novom vydaní podcastu Oči dokorán porozprávala s kurátorkou zbierky starej kresby a grafiky Patríciou Ballx.
Karl Hugo Frech sa narodil 9. septembra 1883 v Stuttgarte-Gaisburgu. Od útleho detstva ho fascinovalo maliarstvo a kreslenie. Študoval litografiu na umeleckom inštitúte G. F. Schreibera v Esslingene.
V rokoch 1903 až 1905 navštevoval umelecko-priemyselnú školu v Stuttgarte, kde neskôr pôsobil ako ilustrátor a grafik. Krátky čas študoval aj na Akadémii výtvarných umení v Karlsruhe pod vedením Hansa Thoma, ale štúdium predčasne ukončil. Veľa cestoval, najmä po Európe (Švédsko, Taliansko).
V roku 1914 sa priženil do Bratislavy, kde strávil väčšinu života. Živil sa ako maliar a grafik, bol aj členom bratislavského spolku Pressburger Kunstverein. Prispieval ilustráciami do bratislavských novín Pressburger Zeitung a Grenzboten a okrem toho sa podieľal na ilustrovaní rôznych kníh či grafických albumov.
Zomrel 27. júla 1945 v blízkosti rakúskeho mesta Steyr na úteku z Bratislavy pri odsune Nemcov.

Patrícia Ballx

Vyštudovala obchod a marketing na Ekonomickej univerzite (2005) a vedu o výtvarnom umení na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského (2010).
V súčasnosti pôsobí v Galérii mesta Bratislavy ako historička umenia, kurátorka zbierky starej kresby a grafiky. Venuje sa najmä grafickým dielam do roku 1900 s dôrazom na 18. a 19. storočie a Máriu Teréziu (1717 – 1780), pohľadom na Bratislavu a maliarovi a grafikovi Karlovi Frechovi (1883 – 1945) v kontexte medzivojnovej Bratislavy.