Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

Obchodník s dažďom | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Výstavy GMB


Pozrite si celý archív výstav

Vedeli ste, že

môžete navštíviť tvorivé dielne pre rodiny s deťmi?

Dielo mesiaca február

Stanislav Stankoci

Obchodník s dažďom


Stanislav Stankoci: Obchodník s dažďom, 1988, akryl, plátno, 100x85 cm. A 6988. Zakúpené od autora v roku 1989.

 

   Nezvyknem vyberať dielo mesiaca podľa jubilea autora, ale v tomto prípade urobím výnimku, keďže ide o udalosti dve. Pán profesor Stanislav Stankoci sa v tomto mesiaci nielenže dožíva šesťdesiatky, ale po ôsmych rokoch aj končí vo funkcii rektora na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Kandidovať po dvoch obdobiach už ďalej nemohol a možno ani nechcel. Viem, že svoju funkciu robil s obrovským nasadením a zanietením (ako člen správnej rady VŠVU som to mohol vnímať aj trochu z vnútra), na strane druhej mu príliš veľa času neostávalo na grafický dizajn a ešte menej na maľbu. Bola by preto škoda, keby sme si ho nepamätali aj ako osobitého maliara, najmä v priebehu 80. a 90. rokov maľoval priam náruživo. V roku 1991 mal samostatnú výstavu na celom rozsiahlom druhom poschodí Mirbachovho paláca, čo sa tak mladému autorovi nikdy predtým, ale ani potom, už nepodarilo. V roku 2000 mal v Pálffyho paláci Galérie mesta Bratislavy ďalšiu komornejšiu výstavu, pri príležitosti ktorej mu vyšla aj monografia. Podotýkam, že sme vtedy nemohli ani len tušiť, že sa raz stane rektorom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.

    Vo svojich maľbách používal predovšetkým  akryl, ktorý najlepšie vyhovoval jeho spôsobu maľby s nanášaním a prekrývaním viacerých vrstiev. Jeho tvorba v druhej polovici 80. rokov bola  charakterizovaná ako biopoetika vo virtuálnom prostredí. Evidentný je tu záujem o mikrokozmos, štruktúru diela. V prípade tohto obrazu  – čo v jeho ostatných dielach je len málokedy prítomné – sa odohráva aj príbeh. Vychádza z hry Richarda Nasha z roku 1954, ktorá bola preložená do mnohých jazykov, hraná na Brodway a sfilmovaná Burtom Lancasterom a Katherine Hepburnovou. Je to príbeh o viere v seba ale aj o nádeji na iný život. V obraze sa pomerne výrazne oslobodzuje od pevného tvaru, zobrazuje v ňom  niečo nestále, neuchopiteľné, ako je neuchopiteľná aj samotná nádej. V obraze, ktorý je namaľovaný mimoriadne spontánne, ale aj sústredene, môžeme identifikovať monumentálne pôsobiacu figúru čiastočne prekrývanú modrými a fialovými dažďovými kvapkami, ako symbolu bytostného prelínania sa človeka s prírodou.

 

                                                                                              Ivan Jančár

« predošlé
Dielo mesiaca Január 2019
Ohňostroj v Hofvijver
Autor: Romeyn de Hooghe
ďalšie dielo »
Dielo mesiaca Marec 2019
Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Ďalšie výstavy/akcie


Mirbachov palác / Výstava
Autor: Juraj Gavula
Kurátori: Matej Gavula a Vladimíra Büngerová
30. 6. 2021 - 24. 10. 2021
Pálffyho palác / Výstava
Kurátori: Jana Kapelová a Nina Vidovencová
27. 5. 2021 - 5. 9. 2021
Mirbachov palác / Akcia
19. 5. 2021 - 31. 8. 2021
Mirbachov palác / Výstava
1. 5. 2021 - 31. 12. 2021
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.