Bratislava City Gallery ­– Allowance organisation of the City of Bratislava, capital of the Slovak Republic
BRATISLAVA

Vnútorné krajiny | Galéria mesta Bratislavy | Allowance organisation of the City of Bratislava, capital of the Slovak Republic

Exhibitions


Explore the archive of exhibitions

DID YOU KNOW?

The City Gallery of Bratislava is an allowance organisation of the City of Bratislava, capital of the Slovak Republic.

Exhibition

Vnútorné krajiny

Pálffy Palace (show Contact)
15. 11. 2018 - 20. 1. 2019
Curator: Alexandra Tamásová

Vystavujúci autori:        Pavol Butkovský, Romana Danielová, Peter Galát, Vladislav Granát,

Ľubomír Chabada, Ivana Kamenská, Kristína Kozáková, Bedřich Matoušek, Veronika Medlíková, Ladislav Mocik, Lenka Petáková, Juraj Putna, Peter Srnka, Marek Surek, Roman Toráč, Andrej Török, Michaela Vojtillová

 

Kurátorka:                    Alexandra Tamásová

 

Trvanie:                       16. 11. 2018 – 20. 1. 2019

 

Vernisáž:                      15. 11. 2018 o 17:00

 

 

Výstava Vnútorné krajiny predstavuje tvorbu sedemnástich slovenských autorov a autoriek tzv. art brut - umenia v surovom stave. Pod termínom art brut rozumieme tvorbu talentovaných umelcov a umelkýň bez výtvarného vzdelania, ktorí tvoria mimo oficiálnych umeleckých štruktúr a tradície, len z vlastnej vnútornej potreby. Často sú to ľudia žijúci s mentálnym postihnutím, psychickou poruchou, alebo iným spôsobom znevýhodnení.

Pomenovanie art brut zaviedol v 40. rokoch 20. storočia francúzsky maliar Jean Dubuffet, ktorý bol jeho nadšeným zberateľom a propagátorom; považoval dokonca „surové“ umenie za vitálnejšie a inšpiratívnejšie než „kultúrne“ umenie. Argumentoval tým, že zatiaľ čo profesionálni umelci a umelkyne túžia po úspechu a uznaní, autori a autorky art brut tvoria výlučne z vlastných pohnútok.

Názov Vnútorné krajiny napovedá, že prezentované diela sú naliehavými výpoveďami o sebe – svojho druhu „autoportrétmi“ alebo obrazmi „vnútorných krajín“. Často znázorňujú myšlienky, predstavy a emócie, ktoré sa v reálnom svete nemôžu zhmotniť, či už ide o nenaplnené túžby alebo, naopak, obavy. Sú dôkazom, že aj človek bez umeleckého vzdelania môže byť zrelým autorom či autorkou s vlastným programom, preferovanými témami a technikami.

Aktuálna výstava je súčasťou projektu Hľadá sa talent, ktorý realizuje Galéria Nezábudka pôsobiaca pri Lige za duševné zdravie SR, a je zameraný na podporu fenoménu art brut na Slovensku. Výstave predchádzala výzva, do ktorej sa prihlásilo takmer 50 autoriek a autorov zo všetkých kútov Slovenska, z ktorých odborná porota ocenila 15 talentov. Vybrané autorky a autori sa zúčastnili tvorivého sympózia v SNG – Schaubmarovom mlyne v Pezinku, kde pod vedením lektorov Heleny Kusej a Martina Kochana skúšali nové výtvarné postupy, konzultovali svoju prácu a naberali inšpiráciu mimo zabehnutých koľají bežného života.

 

-AT-

 

 

Projekt je realizovaný s podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky

Newsletter

Do you want to know what´s new at the City Gallery of Bratislava?

Other exhibitions/actions


Mirbach Palace / Exhibition
Author: Juraj Gavula
Curators: Matej Gavula a Vladimíra Büngerová
30. 6. 2021 - 24. 10. 2021
Pálffy Palace / Exhibition
Curators: Jana Kapelová a Nina Vidovencová
27. 5. 2021 - 5. 9. 2021
Mirbach Palace / Accompanying action
19. 5. 2021 - 31. 8. 2021
Mirbach Palace / Exhibition
1. 5. 2021 - 31. 12. 2021
 

Františkánke nám. 11, 815 35 Bratislava

Open daily except Mondays
11am - 6 pm

Panská 19, Bratislava

Open daily except Mondays
11am - 6 pm

Pohľad z hradu Starhemberg
Author: Moritz Saint Genois
The photographs of works of art, promoting the exhibitions held at the City Gallery of Bratislava, published on the website, are subject to copyright protection under the Copyright Act. The City Gallery of Bratislava is not a copyright holder; it is the artist, or his/her heirs. The work of art becomes free more than 70 years after author´s death. The photographs of works of art published on the website can only be used with the prior written consent of the artist, his/her heir, or institution representing artist´s rights, otherwise it shall be regarded as copyright infringement.