Bratislava City Gallery ­– Allowance organisation of the City of Bratislava, capital of the Slovak Republic
BRATISLAVA

Alex Mlynárčik | Galéria mesta Bratislavy | Allowance organisation of the City of Bratislava, capital of the Slovak Republic

Exhibitions


Explore the archive of exhibitions

DID YOU KNOW?

The Scholarship of Radislav Matuštík has been established in 2004.

Exhibition

Alex Mlynárčik

Author: Alex Mlynárčik
Mirbach Palace (show Contact)
11. 9. 2014 - 9. 11. 2014
Curator: Ivan Jančár

Spoluorganizátormi výstavy a vydanej publikácie sú Vydavateľstvo Slovart a Vydavateľstvo Krása.

 

Tvorba Alexa Mlynárčika ešte nebola na Slovensku prezentovaná. Posledná samostatná výstava sa konala v roku 1964 a jeho pripravovaná výstava v Slovenskej národnej galérii (Inde, 1994) sa na poslednú chvíľu zrušila. Odborníci i ďalší diváci budú mať takto možnosť po prvýkrát vidieť výber z jeho najdôležitejších diel a projektov..

Alex Mlynárčik je jeden z mála slovenských výtvarníkov, ktorým sa podarilo zasiahnuť aj do vývoja západoeurópskeho výtvarného umenia. Umelecky i osobnostne určujúce sa pre neho stalo stretnutie s najvýznamnejším francúzskym výtvarným kritikom Pierrom Restanym, ktorý o Mlynárčikovi napísal i monografiu. Práve on definoval teóriu Nového realizmu a založil rovnomennú skupinu (1960 – 1964), podľa ktorej všedné, obyčajné veci a skutočnosti vstupovali do výtvarného diela. A. Mlynárčik sa stal protagonistom „slovenskej línie“ Nového realizmu (Chalupecký), ktorý si vybral dve základné myšlienky – privlastnenie reality a reakciu publika. V prvej polovici 60-tych rokov bol A. Mlynárčik ovplyvnený tvorbou M. Medka a mal blízko k abstrakcii (informelu). V tejto línii vytváral cykly pozlátených reliéfov, ktoré nazýval Epitafy alebo Relikviáre. Neskoršie diela s názvami Permanentné manifestácie, v podobe dotvorených ready-made torz figurín ženských tiel, už predstavovali Mlynárčikov príklon k Novému realizmu.

Viaceré jeho diela vznikli v spolupráci práve s Pierrom Restanym – Vila mystérií (1967/2007) či Agence Argillia Press (1977).

O Alexovi Mlynárčikovi je známe, že sa umelecky presadil aj v zahraničí (výstavy v Európe i Zámorí). Už v 60-tych rokoch 20. storočia mal Mlynárčik možnosť participovať na najvýznamnejších prehliadkach aktuálneho výtvarného umenia, najmä v Paríži. V rokoch 1967-72 realizoval viacero rozsiahlych projektov nielen na Slovensku ale hlavne v Paríži. Jeho tvorbe sa venovali mnohí významní európski teoretici ako okrem spomínaného Pierra Restanyho i Umbro Apollonio, Jindřich Chalupecký, Michel Ragon, Raoul – Jean Moulin či Henry Périer.

 

Rozsiahla výstava Alexa Mlynárčika: Stopy v Galérii mesta Bratislavy bude prebiehať od 11. septembra do 9. novembra 2014. Spolu predstavíme cca 96 diel a projektov. Výstava Alexa Mlynárčika v Galérii mesta Bratislavy bude jedným z najvýznamnejších projektov roku 2014 nielen pre odbornú ale i laickú verejnosť.

 

Spoluorganizátori

 

LogoSlovart-Black22.jpg

 

 

logo-krasa.jpg

 

Výstavu podporili

 

7PLUSLogo_final-napis.gif

 

 

St_znak_s_logom_a_podporou_1.jpg

 

Slovenske-ue_Elektra-uerne_Logo_Colour_Pos_sRGB_SLO.png

 

 

Mediálni partneri

 

hi_logotyp.jpg

Newsletter

Do you want to know what´s new at the City Gallery of Bratislava?

Alex Mlynárčik

Other exhibitions/actions


Mirbach Palace / Exhibition
Author: Juraj Gavula
Curators: Matej Gavula a Vladimíra Büngerová
30. 6. 2021 - 24. 10. 2021
Pálffy Palace / Exhibition
Curators: Jana Kapelová a Nina Vidovencová
27. 5. 2021 - 5. 9. 2021
Mirbach Palace / Accompanying action
19. 5. 2021 - 31. 8. 2021
Mirbach Palace / Exhibition
1. 5. 2021 - 31. 12. 2021
 

Františkánke nám. 11, 815 35 Bratislava

Open daily except Mondays
11am - 6 pm

Panská 19, Bratislava

Open daily except Mondays
11am - 6 pm

Pohľad z hradu Starhemberg
Author: Moritz Saint Genois
The photographs of works of art, promoting the exhibitions held at the City Gallery of Bratislava, published on the website, are subject to copyright protection under the Copyright Act. The City Gallery of Bratislava is not a copyright holder; it is the artist, or his/her heirs. The work of art becomes free more than 70 years after author´s death. The photographs of works of art published on the website can only be used with the prior written consent of the artist, his/her heir, or institution representing artist´s rights, otherwise it shall be regarded as copyright infringement.