Bratislava City Gallery ­– Allowance organisation of the City of Bratislava, capital of the Slovak Republic
BRATISLAVA

Laurence Jenkell v Bratislave | Galéria mesta Bratislavy | Allowance organisation of the City of Bratislava, capital of the Slovak Republic

Exhibitions


Explore the archive of exhibitions

DID YOU KNOW?

The City Gallery of Bratislava  celebrated its 50th anniversary in 2011.

Exhibition

Laurence Jenkell v Bratislave

Author: Laurence Jenkell
Pálffy Palace (show Contact)
11. 9. 2014 - 9. 11. 2014
Curator: Dr. Henry Périer

Výstava Laurence Jenkell sa uskutoční v našej galérii, a preto by som si dovolil, skôr ako vzdialený pozorovateľ, napísať zopár osobných poznámok k jej dielam, ktoré ma okamžite zaujali a ktoré, verím, sa v Bratislave stretnú so zaslúženým ohlasom. Čím sú iné a svojské? Plastiky Laurence Jenkell udivujú svojou ľahkosťou a čírosťou, akoby sa chceli odpútať od pozemského sveta, akoby ignorovali zákony gravitácie a snažili sa zbaviť hmoty tak, ako sa pri hlbokých meditáciách oslobodzuje duša od hmotného tela. Túto – parafrázujúc Milana Kunderu – „neznesiteľnú ľahkosť bytia“ symbolizujú aj krehké motýle, symboly prerodu niečoho odpudivého na neobyčajnú krásu. Jej diela  inšpirované DNA sú zobrazením štruktúr, do ktorých sú zakódované všetky informácie. Laurence Jenkell sa tu pri motýľoch a DNA pohráva s otázkami prerodu, času, odovzdávania informácií, zrodu a zániku, ale aj pamäti. Napriek náročnosti technologických postupov sú výsledkom subtílne tvary, čarovná hra s priestorom, líniou, hmotou, na ktorej sa neobáva použiť ani pastelovejšie farby. Jej azda najznámejší projekt monumentálnych cukríkov (vystavených v Paríži na Champs-Élysées, neskôr od radnice cez park Monceau až po námestie Étoile) má však iný charakter. Zvlášť na mňa zapôsobili v konfrontácii s dielami aj u nás vystavovaného anglického sochára Tonyho Cragga. Svojským spôsobom rozvíjajú princíp hry Nového realizmu povýšením niečoho bežného a banálneho na piedestál umenia. Okrem iného majú aj zvláštny a vzácny dar – okamžite sa vryjú hlboko do pamäti a ostávajú uchované kdesi v podvedomí. Pôsobia monumentálne, ale vyvolávajú v nás aj asociácie na bezstarostný čas detstva a zároveň nás lákajú svojím vnútrom. Ale to, čo je v skutočnosti ich obsahom, už umelkyňa ponecháva na našu fantáziu. Skutočne tam môže byť aj niečo sladké?

 

                                                                                  PhDr. Ivan Jančár

 

Partner výstavy

 

NEW_IF_Logo-CMJN.jpg

Newsletter

Do you want to know what´s new at the City Gallery of Bratislava?

Laurence Jenkell

Other exhibitions/actions


Mirbach Palace / Exhibition
Author: Juraj Gavula
Curators: Matej Gavula a Vladimíra Büngerová
30. 6. 2021 - 24. 10. 2021
Pálffy Palace / Exhibition
Curators: Jana Kapelová a Nina Vidovencová
27. 5. 2021 - 5. 9. 2021
Mirbach Palace / Accompanying action
19. 5. 2021 - 31. 8. 2021
Mirbach Palace / Exhibition
1. 5. 2021 - 31. 12. 2021
 

Františkánke nám. 11, 815 35 Bratislava

Open daily except Mondays
11am - 6 pm

Panská 19, Bratislava

Open daily except Mondays
11am - 6 pm

Pohľad z hradu Starhemberg
Author: Moritz Saint Genois
The photographs of works of art, promoting the exhibitions held at the City Gallery of Bratislava, published on the website, are subject to copyright protection under the Copyright Act. The City Gallery of Bratislava is not a copyright holder; it is the artist, or his/her heirs. The work of art becomes free more than 70 years after author´s death. The photographs of works of art published on the website can only be used with the prior written consent of the artist, his/her heir, or institution representing artist´s rights, otherwise it shall be regarded as copyright infringement.