Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

Ave Mária. Mariánska ikonografia v zbierkach GMB | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Výstavy GMB


Pozrite si celý archív výstav

Vedeli ste, že

môžete navštíviť tvorivé dielne pre rodiny s deťmi?

Ave Mária. Mariánska ikonografia v zbierkach GMB

Autori: Jana Luková, Martina Vyskupová
Cena: 4 €
Vydavateľ: GMB, 2013

O publikácii

 

Galéria mesta Bratislavy pripravila v roku 2013 výstavný projekt Ave Mária, v ktorom sa orientuje na prezentáciu svojich zbierok starého umenia v kontexte mariánskej ikonografie. Projekt je koncipovaný do dvoch častí — v prvej sa stretávame s príbehmi zo života Panny Márie, tematicky prepojenými aj s kristologickými cyklami a Jozefovým príbehom, v druhej sa zaoberáme rôznymi výtvarnými podobami a ikonografickými typmi Máriinho uctievania. Z pôvodného výberu asi štyristo diel s touto tematikou sa kurátorky Jana Luková a Martina Vyskupová sústredili najmä na autorské, provenienčné a typologické spracovanie diel maľby, sochy, kresby a grafiky. Výskum priniesol mnoho nových zistení, ktoré tu verejnosti prezentujeme prvýkrát.

 

 

 

 

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.