Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

Korunovačný sprievod Márie Terézie v Bratislave | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Výstavy GMB


Pozrite si celý archív výstav

Vedeli ste, že

Galéria mesta Bratislavy vydáva detských sprievodcov k výstavám?

Dielo mesiaca september

Johann Daniel Hertz st.

Korunovačný sprievod Márie Terézie v Bratislave


Medirytina kolorovaná olejovou farbou, papier na plátne, 66 x 92 cm.
Neznačené. Okolo 1741.

Inv. č. C 24164, pôvodné inv. č. A 2870.

 
    Tento kolorovaný grafický list bol do fondov GMB prevedený zo zbierok Mestského múzea, pôvodne do oddelenia maľby a plastiky a začiatkom 90-tych rokov do grafického kabinetu.
    V našich zbierkach sa nachádza aj identická medirytina, ktorá bola darom grófa Apponyiho Mestskému múzeu v roku 1880. Dielo bolo pripísané augsburskému kresliarovi, medirytcovi a vydavateľovi Johannovi Danielovi Herzovi st., ktorý u monumentálnych scén tohto typu neváhal publikovať aj listy takýchto veľkých rozmerov. Grafický list koloroval neznámy umelec olejovými farbami – technikou, ktorá síce oživila jednotlivé prvky kompozície, nedokázala však už reprodukovať jemné, minuciózne detaily rytca pôvodnej tlačenej predlohy.
    Mária Terézia prišla na korunováciu do Bratislavy s malým sprievodom 20. júna 1741 a už na hraniciach ju podľa starej tradície vítali predstavitelia uhorských stavov. Medzi jednotlivými zastávkami korunovačných obradov absolvovala cestu na rozdiel od svojich predchodcov v koči.         Autor grafického listu zachytil novú kráľovnú už na ceste ku korunovačnému pahorku. Panovníčka má na hlave svätoštefanskú korunu, v rukách žezlo a jablko. Na začiatku sprievodu sú nosiči vlajok krajín patriacich uhorskej korune, v sprievode sú cirkevní i svetskí hodnostári. Dej sa odohráva pred hradbami mesta, reálna dobová topografia však nie je presne zachytená. Autori takýchto výtvarných diel si zvykli pomáhať kombináciami starších vedút a opisov udalostí. Pri pohľade na istým spôsobom chaotické usporiadanie budov si treba uvedomiť, že práve za vlády Márie Terézie zažila Bratislava veľký stavebný rozvoj. Dovtedy neregulovaný vývoj začal byť riadený novovzniknutou stavebnou kanceláriou Uhorskej komory, ktorá mala na starosti prípravu a realizáciu stavebných projektov. Mnohé stavby a stavebné úpravy realizovali aj architekti cisárskeho dvora, ako napr. G.B. Martinelli a F.A. Hildebrandt.

 Jana Luková, kurátorka zbierky starej grafiky

 

« predošlé
Dielo mesiaca August 2007
Nechajte maličkých ku mne prísť
Autor: Robert Kühmayer
ďalšie dielo »
Dielo mesiaca Október 2007
Telovka
Autor: Igor Kalný

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Ďalšie výstavy/akcie


Mirbachov palác / Výstava
Autor: Pablo Picasso
7. 3. 2019 - 2. 6. 2019
Mirbachov palác / Výstava
Autori: Gréta Mária Srnová, Filip Bielek
Kurátorka: Beata Jablonská
20. 2. 2019 - 31. 3. 2019
Pálffyho palác / Výstava
Autori: František Bílek, Alfons Mucha
Kurátor: Hana Larvová
14. 2. 2019 - 26. 5. 2019
Pálffyho palác / Výstava
Autor: Ernest Zmeták
Kurátorka: Danica Zmetáková
29. 1. 2019 - 24. 3. 2019
Mirbachov palác / Výstava
Autori: Tivadar Csontváry Kosztka, Ladislav Mednyánszky
Kurátor: József Sárkány
24. 1. 2019 - 31. 3. 2019
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.