Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

Strechy Bratislavy | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Výstavy GMB


Pozrite si celý archív výstav

Vedeli ste, že

môžete navštíviť tvorivé dielne pre rodiny s deťmi?

Dielo mesiaca október

Karl Hugo Frech

Strechy Bratislavy


Karl Frech: Strechy Bratislavy, kresba na papieri, 1924, 207 x 275 cm, inv. č. C 14228

Získané kúpou z antikvariátu v roku 1969.

Karl Frech, maliar, grafik a ilustrátor, sa narodil 9. septembra 1883 v Gaisburgu (od roku 1901 časť Stuttgartu). Je známe, že už v detstve ho fascinovalo maľovanie a kreslenie. Už ako desaťročný sa zapájal do činnosti miestnej maliarskej komunity v mestečku Esslingen am Neckar na juhu Nemecka. Študoval litografiu v renomovanom vydavateľstve G. F. Schreibera v Esslingene. V rokoch 1903 až 1905 navštevoval umeleckopriemyselnú školu v Stuttgarte, kde neskôr pôsobil ako ilustrátor a grafik. Krátky čas študoval aj na Akadémii výtvarných umení v Karlsruhe pod vedením Hansa Thoma, ale štúdium predčasne ukončil. Istý čas žil v Esslingene, veľa cestoval, najmä po Európe – ako sám píše, „od Štokholmu až po Sicíliu“. Míľnikom v jeho živote sa stala cesta vlakom do Tirolska, počas ktorej spoznal svoju budúcu manželku Rosinu Albrechtovú z Bratislavy, cestujúcu na letné prázdniny. V júli 1914 sa presťahoval do Bratislavy a 15. februára 1915 bola svadba. Cez vojnu pôsobil ako pomocný sanitár vo vlaku. Po náhodnom stretnutí s Carlom Angermayerom, majiteľom bratislavských novín Pressburger Zeitung, začal pravidelne prispievať do novín. Bol členom Bratislavského umeleckého spolku (Pressburger Kunstverein) a pracoval ako maliar a grafik. Podieľal sa na ilustrovaní rôznych grafických listov, diplomov, článkov a kníh, najmä s námetom Bratislavy. Zomrel 27. júla 1945 počas odsunu Nemcov v blízkosti rakúskeho mesta Steyr. Pochovaný je v rakúskom mestečku Sankt Ulrich.

Galéria mesta Bratislavy má vo svojej zbierke vyše 700 diel tohto autora. Sú to najmä skicáre, kresby, akvarely, linoryty, ale aj maľby temperou a olejom, ktoré začalo do zbierok nakupovať už Mestské múzeum.

Kresba Strechy Bratislavy bola pravdepodobne súčasťou skicára a vznikla priamo na hradnom kopci, odkiaľ Karl Frech zachytil výhľad na staré mesto s Dómom sv. Martina a so Starým mostom v pozadí (do roku 1891 Most Františka Jozefa, po roku 1914 Štefánikov most). Začiatkom 20. storočia sa tento pohľad na mesto nachádzal aj na pohľadniciach s motívom Bratislavy. Dominantami kresby vo vertikále aj horizontále sú dóm s mostom, zvyšok mestskej zástavby zaniká v abstraktných až kubických tvaroch striech. Skice ulíc a námestí a perokresby zachytávajúce čaro starej Bratislavy sú pomerne presné a plné architektonických detailov. Perokresby vznikajúce podľa skíc boli uhladenejšie a čistejšie v líniách. V neposlednom rade jednotlivé mestské motívy zvečnil v grafike, v podobe veľkých grafických listov alebo ilustrácií do novín. Vo svojej tvorbe uprednostňoval tlač z výšky a dominuje uňho technika linorytu. Experimentoval s farbou, ktorú tlačil vo viacerých vrstvách, domaľovával alebo ozvláštňoval monotónnosť tlače s papierom, kedy menil štruktúru, hrúbku či farbu papiera.

Jednoduchá skica nám pripomína neopakovateľnú atmosféru a zachytáva rozprávkový charakter dnes už neexistujúcich starých zákutí a uličiek starej Bratislavy – romantického pokojného mesta medzi dvoma svetovými vojnami.

 

Patrícia Ballx,

kurátorka zbierky starej kresby a grafiky

« predošlé
Dielo mesiaca September 2017
Dar ticha
Autor: Milan Paštéka
ďalšie dielo »
Dielo mesiaca November 2017
Domy v poli
Autor: Anton Jasusch

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Ďalšie výstavy/akcie


Pálffyho palác / Výstava
Kurátori: Daniela Čarná, Vladislav Malast
27. 9. 2018 - 28. 10. 2018
Mirbachov palác / Výstava
Autori: Viera Kraicová, Tamara Klimová, Oľga Bartošíková, Jarmila Čihánková
Kurátorka: Ľuba Belohradská
20. 9. 2018 - 4. 11. 2018
Mirbachov palác / Výstava
Autorka: Emoke Vargová
Kurátorka: Zora Rusinová
11. 9. 2018 - 28. 10. 2018
Pálffyho palác / Výstava
Autori: Mária Čorejová, Oliver McConnie, Markus Selg, Laco Teren a Miroslav Pomichal
Kurátor: Miroslav Pomichal
4. 9. 2018 - 11. 11. 2018
Mirbachov palác / Výstava
Autori: Iva Durkáčová, Ľuboš Kotlár, Mira Kubáňová, Martina Mäsiarová, Ján Skaličan
Kurátor: Gabriela Smetanová
10. 7. 2018 - 28. 10. 2018
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Re – interpretácia
Autor: Patrik Kovačovský
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.