Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

Topografia IV. (Loďky) | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Výstavy GMB


Pozrite si celý archív výstav

Vedeli ste, že

Galéria mesta Bratislavy je príspevková organizácia Hlavného mesta Bratislavy?

Dielo mesiaca jún

Rudolf Sikora

Topografia IV. (Loďky)


Rudolf Sikora: Topografia IV. (Loďky). 1970. Olej na plátne, 201 × 134 cm. GMB, inv. č. A 3941. Zakúpený od autora v roku 1972.

 

  Ak zavítate do Pálffyho paláca Galérie mesta Bratislavy, určite sa pozrite aj na nádvorie. Je tam nainštalovaný obrovský výkričník od Ruda Sikoru s polemickým textom J. L. Monoda, s ktorým sa autor týchto riadkov úplne nestotožňuje, pretože by sa cítil nejako osamelejšie: „Človek konečne vie, že je sám v chladnom a bezodnom vesmíre, z ktorého sa náhodou vynoril – vesmíre, ktorý je hluchý k jeho hudbe, ľahostajný k jeho utrpeniu i zločinom.“ Dolnú časť výkričníka tvorí zemeguľa, v hornej časti je vyobrazený vesmír. Na prízemí si prečítame ďalší text, s ktorým už nie je potrebné polemizovať: „Politici sveta, ktorí ignorujú ekologickú skazu, sú nebezpeční pre celé ľudstvo!“ Napokon, podobnú atmosféru má celá výstava, ktorá  pod názvom Eko(ko)mix. 50 rokov rímskeho klubu  pokračuje na celom druhom poschodí. Kurátorsky ju pripravila Katarína Bajcúrová spolu s autorom. Ako hovorí aj názov, je spomienkou na založenie Rímskeho klubu v apríli 1968, ktorý sa s veľkou nástojčivosťou  venoval problematike ochrany našej zeme, sústredil sa aj na komunikáciu s politikmi, ale aj burcovanie verejnej mienky pri riešení ekologickej situácie aj z hľadiska budúcnosti. Výstava má nielen  výrazne ekologický, ale aj politický či sociálny  charakter.

      Kde sa začal autorov záujem o túto problematiku? Veľa nám o tom napovie aj vystavený obraz Topografia IV. (Loďky) zo zbierok Galérie mesta Bratislavy. V lete v roku 1968 putoval Rudolf Sikora spolu so svojou manželkou stopom po Európe. V Monaku sa 21. augusta z rádia Monte Carlo dozvedeli o okupácii Československa, navštívili aj Azúrové pobrežie, ktoré sa stáva pre Ruda Sikoru mimoriadne inšpiratívne, vytvára si tu niekoľko skíc, ktoré mu potom slúžia ako základ pre sériu Topografie. Zaujíma ho povrch zeme, najmä pri pohľade zhora. V tomto období sa ešte viac koncentruje na samotnú krajinu, ako na obsah toho, čo sa na nej deje. Treba však povedať, že nielen v rámci vtedajšieho Československa, ale aj v rámci Európy je to vtedy len okrajová téma, ktoré začína rezonovať až o niekoľko rokov neskôr. Predbieha svoju dobu spolu s takými autormi ako sú Július Koller a Juraj Meliš, a svoju tvorbu s podobnými témami vystavujú od 6. mája 1970 v Galérii mladých v Bratislave.  Na výstave je prezentovaný aj tento obraz.

      Topografia I.  (Loďky) má aj napriek prirodzenému dokumentárnemu zameraniu svoj poetický pôvab, ktorý ešte zvyšujú originálne nalepené papierové loďky. Je zvláštne, že okrem nich má obraz charakter takmer lyrickej abstrakcie. Pripomeňme, že Galéria mesta Bratislavy vždy podporovala aj mladých umelcov a obraz od neho kúpila, keď mal 26 rokov. Naviac,  bolo to  v roku 1972 a vtedy, ako všetci dobre vieme, sa inde už nič poriadne do verejných zbierok nenakupovalo.

« predošlé
Dielo mesiaca Máj 2018
Defilé cisárskej generality v Prešporku 1841
Autor: Antal József Strohmayer
ďalšie dielo »
Dielo mesiaca Júl 2018
Mešťanosta Prešporka Heinrich Justi
Autor: Kornel Spányik (1858 – 1943)

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Ďalšie výstavy/akcie


Mirbachov palác / Výstava
Autorka: Gabriele Saint Genois
Kurátorka: Jana Luková
16. 4. 2019 - 16. 6. 2019
Pálffyho palác / Výstava
Kurátori: Ján Sajko, Ivan Jančár
8. 4. 2019 - 2. 6. 2019
Mirbachov palác / Výstava
Autor: Pablo Picasso
7. 3. 2019 - 2. 6. 2019
Mirbachov palác / Výstava
Autori: Gréta Mária Srnová, Filip Bielek
Kurátorka: Beata Jablonská
20. 2. 2019 - 19. 5. 2019
Pálffyho palác / Výstava
Autori: František Bílek, Alfons Mucha
Kurátor: Hana Larvová
14. 2. 2019 - 26. 5. 2019
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.