Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

Don Quijote | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Výstavy GMB


Pozrite si celý archív výstav

Vedeli ste, že

GMB pred rokom 1975 sídlila v priestoroch Primaciálneho paláca?

Dielo mesiaca júl

Cyprián Majerník

Don Quijote


Cyprián Majerník sa stotožnil s postavou Dona Quijota

Cyprián Majerník: Don Quijote.

Okolo 1940, ceruza, papier, zo zbierok Galérie mesta Bratislavy, C 18095

 

Postava Dona Quijota z románu Miguela de Cervantesa Dômyselný rytier Don Quijote de la Mancha bola známa už od svojho vzniku v roku 1605 a celé stáročia sa k nej vracali nielen španielski umelci, spisovatelia a filozofi, ale aj významní predstavitelia európskej kultúry.

Počas štyroch storočí, ktoré uplynuli od vydania Cervantesovho románu, v ňom niektorí videli racionalistickú kritiku zmäteného idealizmu, iní jeho chválu. V obidvoch prípadoch však hľadali morálne stanovisko, zatiaľ čo román ponúka v základe ďalšie a ďalšie otázky. Koncom tretej dekády 20. storočia sa k nim svojou maliarskou tvorbou pripojil aj Cyprián Majerník (1909 – 1945). Postava Dona Quijota v nich vystupuje predovšetkým ako skrytý autoportrét, čo dokazuje aj monogram CM na jednej z kresieb Dona Quijota od Majerníka. Jazdec, toreador, tulák, cirkusant, krasojazdec, vandrovník, utečenec, pútnik, vojak – množstvo variantov človeka na koni, na večnej ceste odniekiaľ niekam. Je to človek hľadajúci pravdu a šťastie, ktorý sa v bdelom snení túla po svete v nádeji, že nájde zmysel života, ktorý úporne naháňa jeho význam, odovzdane nasleduje niečo so zábleskom podstaty existencie, ktorý sa utešuje pominuteľnými úspechmi vo svetle reflektorov a na konci púte nachádza alebo prach, ničotu a smrť alebo zmúdrenie. Zo všetkých jazdcov mu bola najbližšia práve postava Dona Quijota. Maliarove osobné životné pocity splývali s úzkosťou jeho spolupútnikov, ktorá bola v dobovej atmosfére konca tridsiatych rokov 20. storočia čoraz citeľnejšia. Pozornosť mnohých upútala občianska vojna v Španielsku a od roku 1936 považovali za svoju povinnosť zaujať k týmto udalostiam postoj. Majerník sa našiel v postave smutného rytiera. Spôsob, akým rytier prechádzal životom, z ktorého vymizla nielen česť a šľachetnosť, ale aj fantázia a hra, mu poslúžil ako príklad povznesenia sa nad každodenné ponižovanie, bezmocnosť a útrapy života. Postava rytiera však znamenala aj jasnú túžbu uniknúť do iného, možno krajšieho a spravodlivejšieho sveta.

Varianty obrazov Dona Quijota u Majerníka poukazujú na maliarov pretrvávajúci záujem o uchopenie postavy. Od roku 1937 vytvoril celý rad vyobrazení v rôznych technikách, ale podobných interpretáciách. V základnej charakteristike sa nechal uniesť pôvodným Cervantesovým sugestívnym opisom: vytiahnutý chudý postarší muž s črtami asketického idealistu a s vždy dôstojným výrazom a postojom. Postava Dona Quijota je oslavou vytrvalého snaženia hrdinu, ktorý má na konci životnej púte plnej trápenia, výsmechu a nekonečných bojov za ideály na náhrobnom kameni vyryté Hlúpy žil, ale múdry zomrel.

 

Dielo je prezentované na výstave: DON QUIJOTE

GMB, Pálffyho palác, III. poschodie, 8. 6. 2017 – 1. 10. 2017

 

Zsófia Kiss-Szemán

kurátorka zbierky umenia 20. a 21. storočia

 

« predošlé
Dielo mesiaca Jún 2017
Mária Terézia na uhorskom sneme 11. septembra 1741
Autor: Lorenz Neumayer (Neymayer), R. Schein (?)

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Ďalšie výstavy/akcie


Mirbachov palác / Výstava
Autorka: Gabriele Saint Genois
Kurátorka: Jana Luková
16. 4. 2019 - 16. 6. 2019
Pálffyho palác / Výstava
Kurátori: Ján Sajko, Ivan Jančár
8. 4. 2019 - 2. 6. 2019
Mirbachov palác / Výstava
Autor: Pablo Picasso
7. 3. 2019 - 2. 6. 2019
Mirbachov palác / Výstava
Autori: Gréta Mária Srnová, Filip Bielek
Kurátorka: Beata Jablonská
20. 2. 2019 - 19. 5. 2019
Pálffyho palác / Výstava
Autori: František Bílek, Alfons Mucha
Kurátor: Hana Larvová
14. 2. 2019 - 26. 5. 2019
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.