Život umelca v exile

K brehom chladného, alpského ženevského jazera po rokoch zavítal velikán slovenského výtvarného umenia Koloman Sokol. Presiaknutosť tohto kozmopolitného mesta európskeho historického významu agendou ľudských práv korešponduje s autorovým pohnutým osudom: v hľadaní umeleckej i osobnej slobody musel opakovane opustiť svoju vlasť, ostatne po komunistickom prevrate československého februára 1948.
Výstava vybraných diel ranej i neskoršej tvorby zakladateľa modernej slovenskej grafiky v Ženeve potrvá do 30. apríla 2012. Podujatie je v období ostatných dvoch rokov už tretím plodom identických nadšencov – Galérie mesta Bratislavy, vedenej Ivanom Jančárom a Stálej misie Slovenskej republiky pri ženevskej Úradovni OSN. Vizuálna pestrofarebnosť Sokolových grafík, z ktorých verejnosti mnohé zostávali až dosiaľ nepoznané, kontrastuje so strohosťou formálnych diplomatických rokovaní širokej rodiny orgánov, agentúr v rámci i mimo systému OSN dominujúcej západošvajčiarskej metropole. Pritom práve umenie je nezriedka tým najúčinnejším prostriedkom otvárania pomyslených dverí medzinárodnej spolupráce. Aj v tomto duchu boli v októbri 2010 Ženeve predstavené ilustrácie Dušana Kállaya a Kamily Štanclovej a o rok neskôr diela Nataše Floreánovej.
Kolomana Sokola pod hlavičkou „Život umelca v exile“ na vernisáži v srdci multilaterálnej Ženevy – Paláci národov – uviedol 16. apríla 2012 najvyšší zástupca Úradovne OSN, jej generálny riaditeľ Kassym- Jomart Tokayev, veľvyslanec a stály predstaviteľ SR Fedor Rosocha, riaditeľ Galérie a kurátor výstavy Ivan Jančár, nevynímajúc veľvyslankyňu Betty King, stálu predstaviteľku Spojených štátoch amerických, kde autor našiel svoj druhý domov až do sklonku svojho plodného, tvorivého života.
Netradične zemou slovenského Liptova a americkej Arizony bola symbolicky pokrstená najnovšia monografia spoluautorov Ivana Jančára a Lee Karpiscak k tomuto jedinečnému umelcovi svetového formátu s titulom „Koloman Sokol – 100 nepublikovaných diel“.
Chuť Slovenska bola prítomným reprezentantom diplomatickej komunity, medzinárodných organizácií, krajanom, medzi ktorými nechýbala ani slovenská futbalová legenda - kapitán triumfálneho československého tímu z Belehradu 1976 Anton Ondruš - priblížená ponukou slovenských špecialít a vína.
Výstava sa koná s finančným prispením Ministerstva kultúry SR.