
Vedeli ste, že
môžete navštíviť tvorivé dielne pre rodiny s deťmi?




Stará kresba a grafika
Jadro kolekcie kresby a grafiky, ktorá sa pôvodne nečlenila na „starú“ a „novú“, tvoria diela prevedené do novovzniknutej Mestskej galérie (31. 12. 1958) z Mestského múzea. K viac ako 9 600 dielam začali rýchlo pribúdať nové, a to buď darom, kúpou, alebo rozličnými formami deponovania. Prvé desaťročie bolo smerodajné najmä pre budovanie štruktúry zbierky a novej katalogizácie, čo bolo pre jej veľkú rôznorodosť a rozsah mimoriadne zložité. O nové typologické a tematické rozčlenenie zbierky sa zaslúžil najmä jej kurátor a vtedajší riaditeľ galérie Ľudovít Medvecký so svojimi spolupracovníkmi.
Zbierka starej kresby a grafiky je druhou najpočetnejšou zbierkou galérie. Zo zberateľského hľadiska bol už od jej vzniku kladený dôraz predovšetkým na diela so vzťahom k Bratislave. Vznikla tak unikátna kolekcia nielen bratislavských vedút, ale aj výjavov z korunovácií uhorských kráľov z rokov 1563 – 1830. Obsahovo bohaté, hoci často nekompletné, sú aj série pohľadov na uhorské mestá, portréty či žánrové, vojenské a biblické výjavy. Významnou súčasťou zbierky je aj album a súbor mezzotínt vytvorených v 18. storočí podľa portrétov maliara Jána Kupeckého. Za 19. storočie môžeme spomenúť rozsiahlu portrétnu sériu Ferdinada von Lütgendorffa, ktorý dlhé roky pôsobil v Bratislave, a bratislavského rodáka Jozefa Heinbuchera.
V neveľkej talianskej kolekcii nájdeme známe mená ako Antonio Tempesta či Giovanni Battista Piranesi. Z holandských a flámskych majstrov môžeme uviesť Lucasa van Leyden, Johanna Sadelera a Hendrika Goltiziusa. K hodnotným dielam patria aj kópie majstrov ako Albrecht Dürer či Rembrandt van Rijn rôznej proveniencie.
Podobne ako pri grafických technikách, aj výber kresieb bol skôr výsledkom súhry náhod ako cieleného, kritického výberu. Najpočetnejšiu kolekciu tvoria albumy a kresby umelcov z 19. storočia, pričom k najzaujímavejším patria diela miestnej proveniencie od Eduarda Majscha či Alojza Rigeleho.
Na záver treba pripomenúť unikátnu súčasť grafickej zbierky – súbor kolorovaných grafík, vystavených v dvoch miestnostiach Mirbachovho paláca (tzv. kazetové miestnosti). Ide o pôvodnú inštaláciu 290 diel francúzskej, nemeckej, holandskej a talianskej proveniencie.
Mgr. Jana Luková