Z MESTA VON / Umenie v prírode - Moskva

Vystavujúci autori:
MILAN ADAMČIAK – ARTPROSPEKT P. O. P. – JURAJ BARTUSZ – PETER BARTOŠ – ROBERT CYPRICH – ĽUBOMÍR ĎURČEK – STANO FILKO – DANIEL FISCHER – VIKTOR HULÍK – FRANCISCO INFANTE (RU) – IVAN KAFKA (ČR) – PETER KALMUS – MICHAL KERN – JÚLIUS KOLLER – VLADIMÍR KORDOŠ – MATEJ KRÉN – MILOŠ LAKY – OTIS LAUBERT – MILAN MAUR (ČR) – JURAJ MELIŠ – ALEX MLYNÁRČIK – MARIÁN MUDROCH – ILONA NÉMETH – VLADIMÍR POPOVIČ – PETER ROLLER – RUDOLF SIKORA – MILOŠ ŠEJN (ČR) – DEZIDER TÓTH – ŠTEFAN TÓTH – MILOŠ URBÁSEK – JÁN ZAVARSKÝ – DUŠAN ZAHORANSKÝ – JANA ŽELIBSKÁ
Výstava Z MESTA VON / Umenie v prírode je nazvaná podľa rovnomennej akcie Rudolfa Sikoru. Venuje sa fenoménu vstupu umelcov do prírody v rámci akčných a konceptuálnych smerovaní slovenskej, výberovo i českej a prostredníctvom tvorby Francisca Infanteho aj ruskej neoficiálnej výtvarnej scény konca 60. až 80. rokov 20. storočia (predstavitelia ktorých medzi sebou navzájom komunikovali), s presahom do súčasnosti. Nesleduje realizácie v prírode výlučne v ich priamom chronologickom slede. Prostredníctvom niekoľkých tematických okruhov (HRY-SLÁVNOSTI-RITUÁLY, ARCHETYPY, SNEH, OCHRANA PRÍRODY, PUTOVANIE, POZNAČENÁ KRAJINA, ZRKADLENIE) poukazuje na rôznorodé formy pôsobenia vybraných tridsiatich troch umelcov v prírode, ktorú nezobrazovali štetcom na plátno, ale vstupovali do nej ako do svojho ateliéru, aby priamo v nej zanechali stopu svojej prítomnosti.
Napriek tomu, že umenie v prírode sa na Slovensku nestalo samostatnou tendenciou, priame reakcie na prírodu a krajinu existovali v tvorbe väčšiny výtvarníkov neoficiálnej výtvarnej scény, ktorí sa nepodriadili dogme socialistického realizmu a nemohli vystavovať v oficiálnych výstavných priestoroch. Vznikali prevažne ako súčasť konceptuálnych a akčných aktivít, prostredie ktorých tvorila príroda alebo jej priama reflexia. Táto reakcia bola viac-menej paralelná so vznikom earth artu a land artu v USA a Veľkej Británii. V slovenskom prostredí však umenie v prírode má svoje špecifiká. Bolo ohlasom na ekologické a etické otázky spojené so životným prostredím, ktoré sa stávali predmetom diskusií neoficiálnych stretnutí, diskusií a reflexií umelcov a vedcov. Umenie v prírode tu má charakter skupinových a individuálnych prejavov. Od akcií, osláv a rituálov realizovaných v prírode (Alex Mlynárčik, Jana Želibská, Artprospekt P.O.P.), individuálnych udalostí pozorovania prírody, procesov a javov (Peter Bartoš) cez introvertnú komunikáciu a intímny vzťah s prírodným (Michal Kern, Dezider Tóth, Daniel Fischer, Milan Maur, Miloš Šejn), po reflektovanie ekologických problémov (Rudolf Sikora, Juraj Meliš). Pre niektorých umelcov bola príroda permanentným centrom záujmu, iní sa s ňou konfrontovali skôr občasne, využívajúc jej špecifický jazyk a priestor na zanechanie hravo-poetických, ozvláštňujúcich či ironizujúcich odkazov (Július Koller, Ľubomír Ďurček, Otis Laubert, Vladimír Kordoš, Matej Krén, Marián Mudroch a ďalší). Mnohí autori, (žijúci väčšinou v hlavnom meste Slovenska - Bratislave), vnímali prírodné prostredie ako miesto sebareflexie, kam unikali z odcudzeného neosobného prostredia mesta. Prírodné prostredie, ktoré stálo mimo štátneho dohľadu, sa mohlo stať prirodzeným priestorom na ´utajenú´ prezentáciu, i keď aktivity, často vystupujúce z bežného rámca činností v prírode, sa tu konali zväčša potichu a za účasti úzkeho okruhu umelcov či prizvaných participantov, prípadne osamote.
Aktivity umelcov v prírode, zachytené zväčša fotografickým médiom ako dokumentom i prostriedkom ich zvýtvarnenia, nás pozývajú k zamysleniu sa nad našou existenciou v súlade s prostredím, v ktorom žijeme a redefinovaniu vlastného vzťahu k prírode, svetu a sebe samému. Jej stopa je zachytená v desiatkach realizácií vznikajúcich na československej výtvarnej scéne počas posledných štyroch dekád.
Daniela Čarná
Výstava sa koná v spolupráci s Národným centrom súčasného umenia v Moskve, Slovenským inštitútom v Moskve a Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky
Foto: Timofej Moskovkin, Moskva