Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

Vnútorné krajiny | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Výstavy GMB


Pozrite si celý archív výstav

Vedeli ste, že

Galéria mesta Bratislavy vydáva detských sprievodcov k výstavám?

Výstava

Vnútorné krajiny

Pálffyho palác (pozrite kontakt)
15. 11. 2018 - 20. 1. 2019
Kurátorka: Alexandra Tamásová

Vystavujúci autori:        Pavol Butkovský, Romana Danielová, Peter Galát, Vladislav Granát, Ľubomír Chabada, Ivana Kamenská, Kristína Kozáková, Bedřich Matoušek, Veronika Medlíková, Ladislav Mocik, Lenka Petáková, Juraj Putna, Peter Srnka, Marek Surek, Roman Toráč, Andrej Török, Michaela Vojtillová

 

Kurátorka:                    Alexandra Tamásová

 

Trvanie:                       16. 11. 2018 – 20. 1. 2019

 

Vernisáž:                      15. 11. 2018 o 17:00

 

 

Výstava Vnútorné krajiny predstavuje tvorbu sedemnástich slovenských autorov a autoriek tzv. art brut - umenia v surovom stave. Pod termínom art brut rozumieme tvorbu talentovaných umelcov a umelkýň bez výtvarného vzdelania, ktorí tvoria mimo oficiálnych umeleckých štruktúr a tradície, len z vlastnej vnútornej potreby. Často sú to ľudia žijúci s mentálnym postihnutím, psychickou poruchou, alebo iným spôsobom znevýhodnení.

Pomenovanie art brut zaviedol v 40. rokoch 20. storočia francúzsky maliar Jean Dubuffet, ktorý bol jeho nadšeným zberateľom a propagátorom; považoval dokonca „surové“ umenie za vitálnejšie a inšpiratívnejšie než „kultúrne“ umenie. Argumentoval tým, že zatiaľ čo profesionálni umelci a umelkyne túžia po úspechu a uznaní, autori a autorky art brut tvoria výlučne z vlastných pohnútok.

Názov Vnútorné krajiny napovedá, že prezentované diela sú naliehavými výpoveďami o sebe – svojho druhu „autoportrétmi“ alebo obrazmi „vnútorných krajín“. Často znázorňujú myšlienky, predstavy a emócie, ktoré sa v reálnom svete nemôžu zhmotniť, či už ide o nenaplnené túžby alebo, naopak, obavy. Sú dôkazom, že aj človek bez umeleckého vzdelania môže byť zrelým autorom či autorkou s vlastným programom, preferovanými témami a technikami.

Aktuálna výstava je súčasťou projektu Hľadá sa talent, ktorý realizuje Galéria Nezábudka pôsobiaca pri Lige za duševné zdravie SR, a je zameraný na podporu fenoménu art brut na Slovensku. Výstave predchádzala výzva, do ktorej sa prihlásilo takmer 50 autoriek a autorov zo všetkých kútov Slovenska, z ktorých odborná porota ocenila 15 talentov. Vybrané autorky a autori sa zúčastnili tvorivého sympózia v SNG – Schaubmarovom mlyne v Pezinku, kde pod vedením lektorov Heleny Kusej a Martina Kochana skúšali nové výtvarné postupy, konzultovali svoju prácu a naberali inšpiráciu mimo zabehnutých koľají bežného života.

 

-AT-

 

 

Projekt je realizovaný s podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Ďalšie výstavy/akcie


Pálffyho palác / Výstava
Autor: 25 rokov Ceny Oskára Čepana
Kurátor: Nikolas Bernáth
22. 7. 2021 - 17. 10. 2021
Mirbachov palác / Výstava
Autor: Juraj Gavula
Kurátori: Matej Gavula a Vladimíra Büngerová
30. 6. 2021 - 24. 10. 2021
Mirbachov palác / Výstava
1. 5. 2021 - 31. 12. 2021
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.