Vnútorné krajiny

Vystavujúci autori: Pavol Butkovský, Romana Danielová, Peter Galát, Vladislav Granát, Ľubomír Chabada, Ivana Kamenská, Kristína Kozáková, Bedřich Matoušek, Veronika Medlíková, Ladislav Mocik, Lenka Petáková, Juraj Putna, Peter Srnka, Marek Surek, Roman Toráč, Andrej Török, Michaela Vojtillová
Kurátorka: Alexandra Tamásová
Trvanie: 16. 11. 2018 – 20. 1. 2019
Vernisáž: 15. 11. 2018 o 17:00
Výstava Vnútorné krajiny predstavuje tvorbu sedemnástich slovenských autorov a autoriek tzv. art brut - umenia v surovom stave. Pod termínom art brut rozumieme tvorbu talentovaných umelcov a umelkýň bez výtvarného vzdelania, ktorí tvoria mimo oficiálnych umeleckých štruktúr a tradície, len z vlastnej vnútornej potreby. Často sú to ľudia žijúci s mentálnym postihnutím, psychickou poruchou, alebo iným spôsobom znevýhodnení.
Pomenovanie art brut zaviedol v 40. rokoch 20. storočia francúzsky maliar Jean Dubuffet, ktorý bol jeho nadšeným zberateľom a propagátorom; považoval dokonca „surové“ umenie za vitálnejšie a inšpiratívnejšie než „kultúrne“ umenie. Argumentoval tým, že zatiaľ čo profesionálni umelci a umelkyne túžia po úspechu a uznaní, autori a autorky art brut tvoria výlučne z vlastných pohnútok.
Názov Vnútorné krajiny napovedá, že prezentované diela sú naliehavými výpoveďami o sebe – svojho druhu „autoportrétmi“ alebo obrazmi „vnútorných krajín“. Často znázorňujú myšlienky, predstavy a emócie, ktoré sa v reálnom svete nemôžu zhmotniť, či už ide o nenaplnené túžby alebo, naopak, obavy. Sú dôkazom, že aj človek bez umeleckého vzdelania môže byť zrelým autorom či autorkou s vlastným programom, preferovanými témami a technikami.
Aktuálna výstava je súčasťou projektu Hľadá sa talent, ktorý realizuje Galéria Nezábudka pôsobiaca pri Lige za duševné zdravie SR, a je zameraný na podporu fenoménu art brut na Slovensku. Výstave predchádzala výzva, do ktorej sa prihlásilo takmer 50 autoriek a autorov zo všetkých kútov Slovenska, z ktorých odborná porota ocenila 15 talentov. Vybrané autorky a autori sa zúčastnili tvorivého sympózia v SNG – Schaubmarovom mlyne v Pezinku, kde pod vedením lektorov Heleny Kusej a Martina Kochana skúšali nové výtvarné postupy, konzultovali svoju prácu a naberali inšpiráciu mimo zabehnutých koľají bežného života.
-AT-
Projekt je realizovaný s podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky