V priestore a v čase- pri príležitosti 15. výročia J.W.Fulbrightovej komisie na Slovensku

Povaha a charakter Fulbrightovho programu boli sformované v roku 1946 zákonom, ktorý predložil Kongresu USA senátor J. William Fulbright s úmyslom zvyšovať vzájomné porozumenie medzi ľuďmi Spojených štátov amerických a ľuďmi iných národov prostredníctvom vzdelávacích výmen. V súčasnosti sa Fulbrightov program uskutočňuje vo viac ako 150 krajinách sveta a podieľa sa na ňom vyše 250 000 účastníkov.
Cieľom programu je v spolupráci s univerzitami, školami, vládnymi agentúrami, neziskovými organizáciami a súkromným sektorom aktívne vyhľadávať jednotlivcov, ktorí dosahujú nielen skvelé výsledky a sú motivovaní, ale ktorí sú aj zvedaví, odvážni, majú záujem vzdelávať sa a ktorí reprezentujú rozsiahlu diverzitu jednotlivých spoločností.
V roku 1991 podpísali zástupcovia československej a americkej vlády dohodu, na základe ktorej vznikla Komisia J. Williama Fulbrighta pre vzdelávacie výmeny v Československej republike.
V roku 1993 platnosť Dohody automaticky prešla na českú stranu a zástupcovia slovenskej a americkej vlády začali rokovať o možnosti zriadiť Komisiu aj v Slovenskej republike. Rokovania boli úspešne zavŕšené podpisom Dohody v roku 1994 na obdobie 10-tich rokov.
Úlohou Komisie je podpora vzájomného porozumenia medzi Slovenskou republikou a Spojenými štátmi prostredníctvom vzdelávacích, vedeckých a kultúrnych výmen. Komisia podporuje výmenu študentov, stážistov, výskumných pracovníkov, učiteľov, profesorov, a odborníkov, a rozvíja spoluprácu medzi inštitúciami na rôznych stupňoch vzdelávania, verejnej správy, súkromného sektora a neštátnych organizácií.
Umenie a umelci tvoria neoddeliteľnú súčasť výmenných programov Komisie. Umenie dokáže preklenúť kultúrne a jazykové bariéry a môže spojiť ľudí v dialógoch a v úsilí prekonať kultúrne, sociálne a politické bariéry. Zároveň poskytuje príležitosť umelcom získať neoceniteľnú skúsenosť a perspektívu. Výstava predstavuje výber prác umelcov, ktorí sa v priebehu pätnásťročnej činnosti Komisie zúčastnili na štipendijnom pobyte v USA a ich tvorbu uvádzajú výtvarní teoretici a kritici, taktiež účastníci Fulbrightovho programu. Ako hosťa sme si pozvali pani Lee Karpiscak, ktorej dlhoročná spolupráca so slovenskými umelcami a teoretikmi ďaleko presahuje rámec jedného programu.
Nora Hložeková
Vystavujúci autori: Anna Daučíková, Dávid Čársky, Mária Čorejová, Daniel Fischer, Ilona Németh,
Magda Stanová, Peter Stec, Martin Uhrík, Imrich Vaško