UMENIE ZBLÍZKA 03

UMENIE ZBLÍZKA 03
Celoslovenský vzdelávací program Galérie mesta Bratislavy pre školy
Termín: 21.9.-24.10.2010
Kurátorka: Daniela Čarná
www.umeniezblizka.gmb.sk
K výstave je publikovaný katalóg.
Pozvánka na stiahnutie: tu
Tvorivé dielne pre verejnosť: sobota 2. 10. o 14.30 h, Pálffyho palác GMB, Panská 19
Celoslovenský vzdelávací program pre školy Umenie zblízka približuje slovenské umenie 20. a 21. storočia mladým ľuďom prostredníctvom reprodukcií diel zo zbierok Galérie mesta Bratislavy. Výstava predstavuje výber 31 detských interpretácií, ktoré vznikli v školách po celom Slovensku a ktoré približujú rôzne pohľady na svet umenia. Popri výstave ich môžete nájsť aj v publikovanom katalógu a na stránke www.umeniezblizka.gmb.sk.
Aký je rozdiel medzi originálom výtvarného diela a jeho reprodukciou? Pri origináli môžeme priamo vnímať jeho skutočnú veľkosť, farebnosť, rukopis autora aj spôsob, akým je dielo v galérii vystavené. Reprodukcia má tú výhodu, že sa dostane aj tam, kde originál vystaviť nemôžeme. Málokto z nás napríklad videl originál slávneho obrazu Mona Lisa od Leonarda da Vinciho v parížskom Louvri, ale práve vďaka reprodukciám v encyklopédiách, knihách, na plagátoch alebo na internete ho poznáme všetci. Celoslovenský vzdelávací projekt pre školy UMENIE ZBLÍZKA pracuje s reprodukciami diel zo zbierok Galérie mesta Bratislavy, ktoré sprostredkujú poznanie umeleckých diel do škôl na celom Slovensku. Prepája moderné a súčasné umenie s aktuálnym svetom okolo nás, na ktorý umenie reaguje a umožňuje nám jeho hlbšie porozumenie. Vybrané diela slovenských umelcov prepája s literatúrou, históriou, hudbou, vizuálnou a mediálnou kultúrou, vzťahmi, záľubami a ponúka tak rôzne uhly pohľadov na umelecké diela. Cieľom projektu je predovšetkým podporiť radosť z tvorivej činnosti a uvažovania, potrebných pre každú oblasť života. Umenie približuje ako podstatnú a dôležitú súčasť nášho života, ktoré nám môže poskytnúť jedinečné možnosti vzdelávania i zábavy.
Tretí ročník projektu UMENIE ZBLÍZKA prebiehal od januára do júna 2010 a zapojilo sa do neho 290 základných, základných umeleckých škôl a osemročných gymnázií z celého Slovenska. Každý prihlásený pedagóg dostal sadu reprodukcií siedmych slovenských autorov (Mária Bartuszová, Miloš Alexander Bazovský, Erik Binder, Milan Bočkay, Rudolf Fila, Milan Paštéka, Rudolf Sikora) vo formáte A4, s informáciami o diele a autorovi, inšpiráciami na diskusiu a tvorivé aktivity. Pod vedením pedagógov, ktorých kreatívny vstup bol nevyhnutnou súčasťou projektu, žiaci počas trvania projektu realizovali vlastné interpretácie diel rôznymi technikami a médiami (maľba, kresba, plastika, objekt, inštalácia, akcia, fotografia, divadlo, text, poézia). Ich výsledky nám zaslalo takmer 100 škôl z rôznych regiónov Slovenska, z ktorých komisia výtvarných a galerijných pedagógov vybrala 31, ktoré sú prezentované na výstave v Pálffyho paláci Galérie mesta Bratislavy. Detské práce, vychádzajúce z výtvarného diela s ním zachovávajú vonkajšiu spojitosť, alebo sú ním inšpirované na základe vnútornej súvislosti. Práce reprodukované v katalógu dokumentujú rôzne prístupy a možnosti využitia výtvarného diela nielen v rámci humanitných predmetov. Texty v katalógu môžu využiť pedagógovia, rodičia a každý, kto prijme pozvanie pozrieť sa na výtvarné umenie z trochu iného uhlu pohľadu. Samotné práce a tvorivé úlohy sú určené deťom, ktoré tu môžu nájsť inšpiráciu pre svoju vlastnú tvorivosť.
Daniela Čarná
Podrobné informácie o programe Umenie zblízka nájdete aj na stránkach www.umeniezblizka.gmb.sk a www.gmb.bratislava.sk.