UMENIE ZBLÍZKA 02. 23. september - 26. október

Autorka projektu: Daniela Čarná
Načo slúži galéria? Čomu sa umelci venujú a aký to má význam? Prečo sú niektoré diela na prvý pohľad ťažko pochopiteľné a iné naopak také jednoduché, že by som ich dokázal urobiť aj ja? Má umenie dnešnému človeku čo povedať? Pohľad na umenie zblízka sprostredkuje mladým ľuďom vo veku 10 až 15 rokov rovnomenný vzdelávací projekt. Galéria mesta Bratislavy v ňom symbolicky vychádza zo svojich brán, aby vybrané diela moderného a súčasného slovenského výtvarného umenia zo svojich zbierok formou reprodukcií priniesla priamo do škôl na celom Slovensku. Cieľom projektu je prepojenie moderného a súčasného umenia, s ktorým sa mladí ľudia nemajú možnosť bežne stretávať, s aktuálnym svetom okolo nás, ktorý umenie reflektuje a umožňuje nám jeho hlbšie porozumenie.
Do druhého ročníka projektu UMENIE ZBLÍZKA 02, ktorý prebiehal od januára do konca mája 2008, sa zapojilo vyše 330 základných, základných umeleckých škôl a osemročných gymnázií z celého Slovenska. Na základe siedmych zaslaných reprodukcií diel s informáciou o autorovi a diele, námetoch na diskusiu a tvorivú činnosť v rámci rôznych humanitných predmetov, tvorili žiaci pod vedením pedagógov svoje vlastné interpretácie. Ich výsledky nám zaslalo takmer 140 škôl z rôznych regiónov Slovenska. Z viac ako 3000 diel vybrala komisia výtvarných a galerijných pedagógov 31, ktoré sú prezentované na výstave v Pálffyho paláci Galérie mesta Bratislavy. Kritériami bolo zastúpenie všetkých interpretovaných diel, rôznych výtvarných druhov, miera tvorivosti prístupu a účasť škôl z viacerých regiónov Slovenska. Práce v katalógu a na internete umožňujú o niečo širší prehľad detských interpretácií.
Detské práce je zjednodušene možné rozdeliť do dvoch kategórií. Práce vychádzajúce z interpretovaného diela, s ktorým zachovávajú vonkajšiu spojitosť a tie, ktoré sú ním voľne inšpirované, na základe vnútornej súvislosti. Ukazujú rôzne prístupy a možnosti práce s výtvarným dielom a možností jeho využitia nielen v rámci hodín výtvarnej výchovy, slovenského jazyka, dejepisu, etiky či náboženstva, ale aj chémie či matematiky. Pre samotnú realizáciu projektu bolo rozhodujúce aktívne nasadenie pedagógov a podpora tvorivého myslenia mladých ľudí a ich schopnosti tvoriť, ktorá je v rôznych formách potrebná pre každú oblasť života. Radosť zo samotného tvorivého procesu bola podstatnou súčasťou projektu, neraz dôležitejšou ako samotné výsledné dielo. Počas trvania projektu viaceré školy navštívili Galériu mesta Bratislavy alebo galériu vo svojom okolí, diskutovali, objavovali a tvorili svoje vlastné pohľady na umenie 20. storočia, ktoré prezentovali v „galériách v škole“.
Projekt UMENIE ZBLÍZKA ukazuje jednu z foriem galerijnej pedagogiky, ktorá sa zameriava na sprostredkovanie umenia v galériách rôznym vekovým kategóriám zážitkovou formou. Umenie približujú ako podstatnú a dôležitú súčasť nášho života, ktoré nám môže poskytnúť nevšedné možnosti vzdelávania, zábavy a tvorivých aktivít.
Daniela Čarná