Salvator x GMB Johana de Walderode

1. 10. – 27. 10. 2021

Portrét “Dámy v modrom”, kontesy Johany de Walderode, pochádza zo súboru podobizní chovaniek prešporského ústavu kongregácie de Notre Dame na výchovu mladých šľachtičien a donedávna bol považovaný za stratený. Do zbierky Galérie mesta Bratislavy sa dostal v roku 2019 kúpou od súkromného zberateľa. Akvizícia patrí k najvýznamnejším novým zbierkovým predmetom starého umenia za posledné desaťročia v rámci zbierky starej maľby a sochy. Autorom portrétu je tunajší maliar Daniel Schmiddeli.
 Daniel Schmiddeli: Portrét kontesy Johany de Walderode, olej na plátne, 1757 (?)
Daniel Schmiddeli: Portrét kontesy Johany de Walderode, olej na plátne, 1757 (?)
V roku 1747 prišli do Bratislavy (Prešporka) na pozvanie grófky Judity Maholányiovej sestry kongregácie de Notre Dame, pôvodom francúzskej rehole, ktorá sa od svojho vzniku v roku 1597 zaoberala vzdelávaním dievčat. Spravovali tu výchovný ústav – konvikt, ktorého vnútorná škola slúžila pre šľachtičné a vonkajšia aj pre mestské dievčatá. Osobná záštita panovníčky Márie Terézie zabezpečila tunajšiemu kláštoru vysokú prestíž a chovankyňami školy sa stali aj aristokratky z Rakúska, Čiech, Moravy, Poľska, Sliezska či Sedmohradska. Za obdobie najväčšej slávy ústavu sa považujú roky 1756 až 1774. Práve vtedy vznikali maliarske portréty, ktoré si objednávali rodiny dievčat, zväčša v čase, keď konvikt opúšťali. Vo väčšine prípadov tieto obrazy zostali v majetku kláštora a patrí k nim aj tu predstavená podobizeň Johany de Walderode. Portrét radíme medzi päť najkvalitnejších prác, ktoré sa z pôvodnej výzdoby ústavu zachovali. Johana (Jana) sa narodila v roku 1738/1740 do rodiny Františka Jána de Walderode a grófky Márie Anny z Mitrovíc. Do penzionátu ju prijali 16. augusta 1753 a strávila v ňom celých jedenásť rokov. Konvikt opustila až v roku 1764 ako 24-ročná.

Videoinštalácia

AltText
Salvator x GMB
Od 1. októbra môžete v priestoroch Lekárne Salvator vidieť videoanimáciu ktorej ústredným motívom bude práve spomínaný Portrét kontesy Johany de Walderode. Prepojenie starého umenia a moderných technológií pripravil vizuálny umelec András Cséfalvay, ktorý v súčasnosti učí na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Študoval maľbu a matematiku, témou jeho dizertačnej práce bol vzťah a užitočnosť fikcie a reality. Jeho práca skúma vzťah kultúry a technológií, politické a etické aspekty „načúvania“ nedominantným hlasom a interpretáciám sveta. Jeho najnovšie projekty sa týkajú vzťahu medzi astronómami a pôvodnými obyvateľmi pri stavbe teleskopu na vrchole sopky Mauna Kea na Havaji, schopnosti dinosaurov lietať ako modelu na prežitie vyhynutia alebo témy prekategorizovania planéty Pluto. Je spoluzakladateľom platformy digitálneho umenia na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

Video

Sprievodný program

Galéria mesta Bratislavy aktívne vstupuje do mestského verejného priestoru a pripravila pre návštevníkov projekt Výtvarný turista. Navštívte podľa inštrukcií v Google mapách vybrané miesta, ktoré sú spojené s Johanou de Walderode alebo konviktom kanonisiek kongregácie Notre-Dame a získate od GMB malý darček, odznak Výtvarného turistu.

Otváracie hodiny

UT / ST / ŠT / PI / 13:00 – 20:00
SO / NE / 11:00 – 18:00
obedná pauza 14:00 – 14:30
Videoanimáciu môžete vidieť aj mimo otváracích hodín, cez sklenený výklad./ Vstup do Lekárni Salvator je voľný v režime OTP.
AltText
Salvator x GMB

Salvator x GMB

Interiér Lekárne Salvator bol pre verejnosť uzavretý od roku 1995. Momentálne je prístupný v rámci projektu Salvator x GMB. Projekt je prepojením mesta Bratislavy a mestských inštitúcií Galérie mesta Bratislavy a Mestského ústavu ochrany pamiatok. Táto spolupráca vytvára nový projekt pre rok 2021, ktorý je určený všetkým bratislavčanom, bratislavčankám, návštevníkom, turistom domácim aj zahraničným v atraktívnom priestore Lekárne Salvator na Panskej ulici č. 35.
V čase kedy mnohých zaujíma, aká bude ďalšia funkcia Lekárne Salvator, GMB prináša nový pop up výstavný priestor, ktorý programovo prepája mestské témy a vizuálne umenie. Počas leta 2021 sa mohli návštevníci zoznámiť s dielami Juraja Gavulu, ktoré vytvoril pre rôzne zdravotnícke zariadenia. Nielen prezentácia v Lekárni Salvator ale aj výstava Vitálne formy v Mirbachovom paláci upozornili na diela vo verejnom priestore a potrebe o ich starostlivosť a záujem.
Budova Lekárne Salvator je národnou kultúrnou pamiatkou a bezpochyby patrí k najzaujímavejším a pravdepodobne najfotografovanejším objektom v historickom centre Bratislavy. Bratislavský magistrát momentálne pripravuje návrat pôvodného mobiliáru lekárne z roku 1727, ale až do konca októbra sa v Lekárni Salvator môžete zoznámiť s Johanou de Walderode. Videoanimáciu pripravil András Cséfalvay a presvedčte sa na vlastné oči ako Dáma v modrom ožila. Na stretnutie s originálnym portrétom kontesy Johany de Walderode navštívte stálu expozíciu barokového umenia v Mirbachov paláci na Františkánskom námestí 11.

Na stiahnutie

Leták SK

Leták ENG

Leták GER