Osamelí

osamelý : vyskytujúci sa sám, vzdialený od iných : ponechaný sám na seba, osamotený : bez ľudí, pustý, prázdny, opustený
Vystavujúci autori: Batelová Michaela ,Binder Erik, Böhm David&Franta Jiří, Böhm Tomáš, Palo Čejka, Čorejová Mária, Feriancová Petra, Gáberová Mirka, Golema Marek, Griač Jozef, Illo Patrik, Kačánek Robo, Kadlcová Zuzana, Kochan Martin, Kocourková Veronika, Koyšová Patrícia, Kubalová Kristína, Kvetan Marek, Leto Júlia, Meduna Marek, Mikyšková Monika, Mikyta Svätopluk, Môcik Ján, Nemeth Ladane, Nosková Kateřina, Pahr-Iversen Kjell , Schjelderup Frode Felipe, Svoboda Ladislav, Sýkorová Běla, Šešulková Lucie, Španihelová Kristýna, Števlík Andrej, Thomassen Mirjam Raent, Torok Andrej, Tóth Fero, Triaška Ján, Triaška Olja, Valo Peter, Valocká Viktorie, Vilhelmsen Audgunn, Vosátko Lukáš
Čo to znamená byť osamelý? Ako žijeme, ak nie sme v bližšom spojení s inou ľudskou bytosťou? Ako nadväzujeme kontakty s inými ľuďmi? Sú technológie prostriedkom, ktorý nás posúva bližšie k sebe alebo nás „väzní“ za monitormi? Je osamelosť etapou života, generačným problémom alebo symptómom našich čias?
Osamelosť dokáže ľudí pripútať k strojom a zároveň ich „vyhnať“ zo života. Osamelý človek „mizne“, uchyľuje sa do svojho súkromného priestoru v dôsledku choroby, straty, duševného ochorenia alebo pretrvávajúceho, neúnosného bremena plachosti a neschopnosti začleniť sa do spoločnosti.
Autizmus býva definovaný aj ako druh „kognitívnej osamelosti“. Autisti mávajú ťažkosti v utváraní sociálnych väzieb, v komunikácii a v schopnosti porozumieť emocionálnym stavom iných ľudí. Hoci komunikácia pre nich býva zložitá, ich práce, prezentované na tejto výstave, naznačujú, že rovnako ako my túžia po sociálnom kontakte a obávajú sa svojej izolácie.
OSAMELÍ je výstava, ktorá prezentuje práce autorov s diagnózou autizmu a zároveň diela profesionálnych výtvarníkov zo Slovenska, z Čiech a Nórska. Na rozdiel od iných takýchto prezentácií všetci zúčastnení autori vytvárali pre projekt dielo na rovnakú tému. Výsledkom je štyridsať rôznych príspevkov na tému „osamelí/ý“. Prostredníctvom rôznych médií vrátane kresby, maľby, inštalácie, objektu a videa tu zúčastnení autori zdieľajú svoje myšlienky o vplyve samoty, o neprítomnosti alebo nedostatku prepojenia, blízkosti a spriaznenosti a naznačujú, že práve tvorivosť a predstavivosť nám môžu pomôcť samote odolať.
Ako celok ponúka táto výstava širšiu definíciu osamelosti a hovorí nielen o ťažkostiach, ktoré sú s ňou spojené, ale aj o tom, že ide o jednu z najobjavnejších a najurčujúcejších skúseností ľudského bytia.
Naďa Kančevová