Mučenícke legendy (výber zo zbierok GMB)

Výstava sa koná pod záštitou primátora Bratislavy Doc. RNDr. Milana Ftáčnika, CSc. pri príležitosti 9. ročníka podujatia Bratislava pre všetkých.
Kurátorky výstavy sa rozhodli spracovať a prezentovať projekt venovaný úzko špecializovanej ikonografickej téme, ktorá mapuje diela s motívmi kresťanských martýrov v galerijných zbierkach maľby, sochy a grafiky od konca 16. do 19. storočia. Výstava predstavuje v jednotlivých blokoch (martýri, martýrky, apoštoli, jezuiti) výber kvalitatívne a obsahovo najzaujímavejších diel z našich zbierkových fondov. Vystavené diela predstavujú pestrú zmes období, škôl, autorských okruhov i kvalitatívnej úrovne, spája ich však jedna téma – príbeh - podaný rôznymi vyjadrovacími prostriedkami.
V kresťanskom náboženstve sú svätci a svätice uctievaní pre svoj príkladný život a sú považovaní za ochrancov veriacich a príhovorcov u Boha. V hagiografickej literatúre sú legendy o ich živote podávané ako skutočné životné príbehy, hoci ich význam dobovo kolísal a bol podmienený aj spoločenskou situáciou. Samotné slovo martýr vo význame mučeníka sa objavuje asi v 2. polovici 2. storočia. Pôvodne sa významovo spájalo s pojmom svedok (pamätník). Mučenícka smrť v kresťanskom chápaní predstavovala najvyššiu obeť Bohu a zároveň triumf v zápase so zlom (diablom).
Na výstave nájdeme sériu grafických listov z 18. storočia z tzv. Haidovho súboru svätých (Familia Sacra...), vytvorených podľa predlôh barokového maliara Jána Kupeckého, výberovú kolekciu so zobrazeniami členov Spoločnosti Ježišovej (jezuitov), ktorí ako misionári pôsobili na celom svete (napr. v Anglicku, Brazílii, Čechách, Japonsku, Košiciach a v Severnej Amerike). V našom historickom kontexte upúta najmä grafický list z prelomu 17. a 18. storočia, na ktorom sú stvárnení traja Košickí mučeníci (Marek Križin, Štefan Pongrác a Melichar Grodecki).
Medzi vystavenými exponátmi nájdeme aj niekoľko pozoruhodných diel – napr. grafické listy vytvorené nemeckým umelcom Lucasom Cranachom, flámskym rytcom Cornelisom Cortom, či rakúskym rytcom Jakobom Matthiasom Schmutzerom. Mnohé diela vznikli na základe predlôh známych umelcov ako predlôh holandského maliara Maartena de Vosa a Maartena van Heemskercka.
Z diel maľby a sochy by sme chceli upozorniť na oltárny obraz z prvej polovice 19. storočia - Martýrium sv. Jána, ktorý v súčasnosti re-reštauruje naša kolegyňa Barbara Davidson. Námetovo zaujímavá je aj olejomaľba z roku 1792 vytvorená podľa grafickej predlohy ilustrujúcej Loretánske litánie, ktorá predstavuje Pannu Máriu ako Kráľovnú martýrov. Pozornosť si zaslúži aj reliéf so scénami zo života Jána Nepomuckého, ktorého pôvodným vlastníkom bol známy bratislavský kanonik a zberateľ Ferdinand Knauz. Dielo vzniklo pravdepodobne krátko po svätorečení tohto populárneho svätca.
K výstave vyšiel aj katalóg, viac TU.
Výstava sa koná s finančným prispením Ministerstva kultúry SR.

Mučenícke legendy

Katalóg k výstave

V roku 2011 vznikol nápad na realizáciu projektu, ktorý by návštevníkom galérie ponúkol užšie špecializovanú ikonografickú tému zahŕňajúcu galerijné zbierky starého umenia (maľby, sochy, grafiky a kresby). Výsledkom bola výstava Mučenícke legendy, v rámci ktorej sa kurátorky zbierok Jana Luková a Martina Vyskupová rozhodli spracovať všetky tematicky súvisiace diela zo svojich kolekcií. Ako východiskovú pozíciu si zvolili zobrazenia priamo sa vzťahujúce na scény mučenia a mučeníkov, ktorí sú zobrazení so svojím individuálnym či všeobecným atribútom (martýrska palma). Vzniklo tak celkovo päť skupín, s ktorými sme pracovali (martýri, martýrky, apoštoli, jezuiti, zoskupenia svätcov). Celý výber bol prirodzene podmienený pestrým zbierkovým obsahom čo sa týka autorských okruhov i kvalitatívnej úrovne. Autorkám sa podarilo spracovať 141 katalógových hesiel, z toho 51 diel bolo predstavených na výstave. Je pozitívne, že priestor dostali doposiaľ málo známe či nepublikované diela a mohli byť otvorené témy, ktoré si zaslúžia ďalšiu pozornosť bádateľov a lepšie predstavia zbierky GMB.
Detail