Michael Rentz. Kresťanský rok

Výstava prezentuje prácu u nás málo známeho predstaviteľa českej barokovej grafiky Michaela Rentza ( 1698-1758 ). Rentz, pôvodom z Norimbergu, prijal v roku 1722 miesto rytca u grófa Františka Antona Šporka v Kukse. Už v roku 1721 sa gróf pustil do najnáročnejšieho projektu svojej vydavateľskej činnosti – dvojzväzkového diela pod názvom Kresťanský rok ( Das Christliche Jahr ), pre ktorý Rentz vyhotovil takmer tri stovky ilustrácií. Návštevníci budú mať možnosť vidieť 88 grafických listov tohto výnimočného edičného počinu, ktoré pochádzajú zo súkromnej zbierky.
František Antonín Špork ( 1662-1738 ) – český miestodržiteľ a skutočný tajný radca – jedna z najvýraznejších osobností baroka v Čechách. Mecenáš umenia, vybudoval kúpele v Kukse, vo svojom sídle v Lysej nad Labem zriadil tlačiareň – kde mal možnosť vydávať vlastné knihy filozoficko-náboženského charakteru.
Publikácia Kresťanský rok má svoju vlastnú komplikovanú históriu ovplyvnenú zámermi a potrebami investora grófa Šporka. Na pôvodný úmysel uskutočnený v roku 1718 – vydanie Kresťanského roku v prozaickej edícii podľa francúzskeho vzoru autora Nicolasa Le Tourneux, nadviazala jeho myšlienka zveršovania perikop evanjelistov (úryvkov z biblie čítaných pri bohoslužbe), ktoré mali byť na určitú melódiu spievané ľudom na jeho panstvách. Celý projekt však nadobudol oveľa väčšie rozmery. Po prijatí rytcov Michala Rentza a Johanna Montalegreho, bolo v rokoch 1723 – 1725 hotových už 120 ilustrácií 1 zväzku. Prvá kniha ( I. – V. diel ) zahrňuje všetky nedele a zvláštne cirkevné sviatky. Druhá kniha ( VI. – X. diel ), ku ktorej bola výzdoba dokončená v roku 1728 je celoročným cirkevným kalendárom. V roku 1732 bola zahájená tlač tzv. fóliového vydania Kresťanského roku, doplneného o záverečný XI. diel druhého zväzku (votívne omše). Oba zväzky boli kompletne hotové v roku 1735. Po Šporkovej smrti rozpredala zvyšných 1600 exemplárov jeho dcéra Anna Katarína. Takýmto spôsobom sa zväzky rozptýlili po celých Čechách a aj dnes sa občas vynoria v antikvariátoch – žiaľ mnohokrát už s rozstrihanými ilustráciami.
Jana Luková, kurátorka zbierky starej grafiky