Mesiac Fotografie 2018

Výstava Pétra Kornissa nám ponúka pohľad na posledné polstoročie osudu tradičnej ľudovej kultúry a jej predstaviteľov.
Fotografie v prvej miestnosti ukazujú zdanlivo nedotknutý svet vidieka, na ktorý fotograf narazil v 60. a 70. rokoch minulého storočia najmä v oblasti Transylvánie v Rumunsku. Prvá časť snímok sa teda zaoberá zachytávaním sveta odsúdeného na zánik. Na týchto fotografiách je rovnako prítomná autorova radosť z nových objavov, ako aj jeho čerstvý pohľad na svet.
Fotografie v druhej miestnosti reprezentujú zmeny dejúce sa vo vidieckych oblastiach. Po roku 1989, keď padol východoeurópsky totalitný režim, sa životy ľudí na dedine zmenili nenávratným spôsobom. Kornissove fotografie zároveň zobrazujú nezastaviteľne sa šíriacu globalizáciu. Môžeme tu vidieť snímky zoradené autorom tak, aby podčiarkovali posolstvo, ktoré chcú divákovi komunikovať.
V tretej miestnosti uvidíme Kornissove práce z obdobia posledných rokov. Tieto snímky ukazujú transylvánske ženy pracujúce v Bukurešti ďaleko od svojich domovov: ženy, ktoré upratujú byty, starajú sa o starcov či predávajú svoje ľudové umelecké výrobky. Sú akoby „hosťujúcimi“ pracovníčkami – a z toho je zrejmé, že nová séria fotografií súvisí s jedným z Kornissových starších projektov s názvom „Gastarbeiter“, ktorý bol v Bratislave vystavený v roku 2002. Tieto snímky sú dôkazom zmeny vo fotografickom prístupe autora a dajú sa v nich nájsť znaky konceptuálneho myslenia.
Táto výstava, v ktorej je obsiahnutá až polovica storočia, nielen sleduje kontinuitu histórie, ale tiež ukazuje zmeny v Kornissovom prístupe k fotografii, ktoré sa za päťdesiat rokov odohrali.