MĚKKOHLAVÍ

Prvá výstava Měkkohlavých predstavuje skupinu, ktorá vznikla pred 20. rokmi v Plzni a združovala umelcov a výtvarných teoretikov z Čiech (Miloš Šejn – Jičín, Milan Maur, Václav Malina, Jan Rauner – Plzeň, Ivona Raimanová – Praha),Moravy (Marian Palla, Dalibor Chatrný, Petr Kvíčala, Milan Magni a Jiří Valoch), Sliezka (Jiří Šigut – Ostrava, Martin Klimeš – Opava, Karel Adamus – Třinec) a Slovenska (Otis Laubert, Dezider Tóth – Bratislava).
Aktivity skupiny v dobe pred zamatovou revolúciou zahrňovali spoločné akcie ( napr. Autodafé- pálenie vlastných umeleckých diel na vrchu Zebín neďaleko Jičína v dobe jarného slnovratu 1989) a schôdzky (v Plzni, Prahe), veľkou akciou bola potom výstava Príroda inak v Galerií mladých U Řečických v Prahe (Šejn, Malina, Maur, Palla, Krčmář), na ktorej prvý krát vystúpila měkkohlavá skupina Mlhy a skotu Florian (Palla, Magni, Kvíčala),v novembri 1989 v pohnutých revolučných dňoch ( v priestoroch galérie a výstavy vzniklo centrum Občianskeho fóra a formovala sa tu aj nová porevolučná československá vláda) a v roku 1990 v Plasích, ku ktorej vyšiel aj katalóg, ale nie pod hlavičkou Měkkohlavých. Prvá výstava Měkkohlavých bola naplánovaná na rok 2009, keď Měkkohlaví vystupujú z anonymity. O všetkých akciách je zachovaná dokumentácia- foto, video, textové materiály atď.., ktorá bude okrem diel členov súčasťou expozície a katalógu.
Od začiatku a v ďaľších rokoch predstavujú členovia Měkkohlavých významné postavy českého umenia a výtvarného fungovania vrátane pedagogiky (profesormi na AVU sú M. Šejn a D. Chatrný, docentmi na FaVu sú P. Kvičala a M. Palla, riaditeľmi galérií sú V. Malina a donedávna aj M. Klimeš, O. Laubert je dnes najznámejším európskym umelcom zo Slovenska atď.)
Výstava bude významným príspevkom k histórií československého umenia 2.pol. 20 storočia. K výstave vyšiel aj katalóg s reprodukciami a dokumentáciou.