Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

Going Inside | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Výstavy GMB


Pozrite si celý archív výstav

Vedeli ste, že

môžete navštíviť tvorivé dielne pre rodiny s deťmi?

Výstava

Going Inside

Autor: Matej Fabian
Pálffyho palác (pozrite kontakt)
11. 2. 2021 - 9. 5. 2021
Kurátor: Nina Gažovičová

V pripravovanom výstavnom výstavnom projekte pre novosprístupnené priestory suterénu Pálffyho paláca Galérie mesta Bratislava sa Matej Fabian, pod vplyvom protipandemických opatrení, kedy sa  pôvodný svet a jeho prežívanie zredukovalo na priestory bytu a ateliéru; obracia z digitálneho prostredia späť k telesnosti, telu a jeho rekonfigurácii. Vpádom pandémie sa v priebehu niekoľkých dní zmenilo úplne všetko. Prestala fungovať dôvera v nespochybniteľné istoty, prišla fatálna zmena, ktorej dôsledky začíname pociťovať na viacerých úrovniach. Obrat k princípom alternatívnej medicíny (s priamym odkazom na svojho času populárnu knihu Krížovka života Josefa Jonáša) sa autorovi javí ako jedno z možných východísk zo súčasnej post-faktuálnej doby a pandemickej každodennosti.

V rámci projektu Going Inside budú vystavené maľby a objekty z posledného roka tvoriace komplexnú inštaláciu fungujúcu priamo pre zvolené priestory galérie.

 

Kurátor: Nina Gažovičová

Tento projekt formou štipendia podporil Fond na podporu umenia

Matej Fabian (1979)

V rokoch 2005 až 2011 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, na Katedre maľby a iných médií v IV. Ateliéri profesora Ivana Csudaia. Od 2011 do 2014 absolvoval doktorandské štúdium u doc. Stanislava Bubána v Kabinete kresby. V roku 2014 získal druhé miesto v súťaži VÚB Maľba a bol finalistom ceny Nadácie NOVUM. V roku 2010 bol za Slovensko nominovaný na Henkel Art Award. Jeho dielo je zastúpené v zbierkach Slovenskej národnej galérie, Galérie mesta Bratislavy a v súkromných zbierkach v Rakúsku, Chorvátsku, Českej republike, Dánsku, Francúzsku, Nemecku, USA a Rusku. Žije a tvorí v Bratislave. K umeniu pristupuje ako ku problému rozličnej, tekavej povahy, ktorého fluidita sa prejavuje v prelievaní z témy do témy, či média do média.... dôležitý je proces a vzťahová súvislosť (k priestoru, vizuálu, či sérii)... v poslednom období majú jeho výstupy okrem maľby charakter site- specific projektov či samostatných objektov. 

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Matej Fabian

Ďalšie výstavy/akcie


Pálffyho palác / Výstava
Autor: Gisela Weyde
Kurátor: Zsófia Kiss-Szemán
9. 6. 2022 - 2. 10. 2022
Pálffyho palác / Výstava
Kurátori: Alexey Klyuykov, Laďa Gažiová, Zbyněk Baladrán
28. 4. 2022 - 25. 9. 2022
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.