Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

Martin Trenkler - Prvý Slovák vo Formule 1 | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Výstavy GMB


Pozrite si celý archív výstav

Vedeli ste, že

Štipendium Radislava Matuštíka je tu od roku 2004?

Výstava

Martin Trenkler - Prvý Slovák vo Formule 1

Autor: Martin Trenkler
Mirbachov palác (pozrite kontakt)
29. 11. 2006 - 14. 1. 2007
Kurátor: Marian Pauer


Fotograf Martin Trenkler

- prvý slovák vo Formule 1

Spoločnosť Henkel Slovensko organizuje v poradí už siedmy ročník

ojedinelého a veľmi úspešného projektu Henkel Slovensko Slovensku,

v ktorom cyklom fotografií „Tvary a tváre Formuly 1“ predstavuje prvého slovenského oficiálneho fotografa najrýchlejších automobilových pretekov na svete Martina Trenklera. Fotografie, vystavené v Galérii mesta Bratislavy, sú umeleckým pohľadom na svet hlavných aktérov Veľkých cien. Návštevníkom výstavy dovoľujú nazrieť do zákulisia magického sveta slávy, odvážnych pilotov a atraktívnych žien, ktorý je pre bežných divákov pretekov zahalený rúškom tajomstva. Výstavu kurátorsky pripravil Marián Pauer.

Martin Trenkler

rodák z Trebišova /1982/ začal študovať na Katedre žurnalistiky FF UK v Bratislave, no po troch semestroch odišiel do Frankfurta nad Mohanom na stáž u renomovaného nemeckého fotografa Rainera Schlegelmilcha.

Prvú Veľkú cenu F1, už ako akreditovaný fotograf, absolvoval v roku 2002 v Rakúsku. O dva roky neskôr sa stal hlavným fotografom F1 Magazine, oficiálneho časopisu Formuly 1, ktorý vydáva Formula One Management, držiteľ práv F1 a spolupracuje aj s renomovaným francúzskym fotografom F1 Paulom-Henrim Cahierom. Okrem toho sa M. Trenkler stal aj oficiálnym fotografom šéfa F1 – Bernieho Ecclestona. Pre najväčšieho výrobcu brzdných kotúčov na svete - firmu Brembo Italia, ktorá dodáva brzdy aj pre tím Ferrari, nafotografoval celosvetový poster. V rokoch 2004 – 2005 bol hlavným fotografom Wake Up, renomovanej parížskej agentúry pre slávne preteky 24 hodín Le Mans. V roku 2004 sa stal M. Trenkler Laureátom ceny o Najkrajšiu fotografiu roka na 20. ročníku Medzinárodného automobilového festivalu v Paríži. M. Trenkler vydal v roku 2005 prvú vlastnú knižnú publikáciu Formula One in Pictures a v súťaži Team Spirit, ktorú vyhlásil Renault pre fotografov F1, získal 1. miesto na Veľkej cene Maďarska. Doteraz absolvoval Veľké ceny F1 v Európe, Malajzii, Bahrajne a v Brazílii.

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Martin Trenkler

Ďalšie výstavy/akcie


Pálffyho palác / Výstava
Autor: 25 rokov Ceny Oskára Čepana
Kurátor: Nikolas Bernáth
22. 7. 2021 - 17. 10. 2021
Mirbachov palác / Výstava
Autor: Juraj Gavula
Kurátori: Matej Gavula a Vladimíra Büngerová
30. 6. 2021 - 24. 10. 2021
Mirbachov palác / Výstava
1. 5. 2021 - 31. 12. 2021
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.