Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

David LaChapelle: Lost and Found | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Výstavy GMB


Pozrite si celý archív výstav

Vedeli ste, že

organizujeme celoslovenský program pre školy UMENIE ZBLÍZKA?

Výstava

David LaChapelle: Lost and Found

Pálffyho palác (pozrite kontakt)
14. 9. 2011 - 15. 11. 2011
Kurátor: Marián Pauer

Kariéra Davida LaChapella viedla od čiernobielej  portrétovej fotografie, cez nákladné módne kampane, portréty svetových celebrít, až k umeleckej fotografii. Priame referencie na tvorbu Michelangela či Botticeliho, poznačené charakteristickou patinou módnej fotografie, doviedli kritikov k Davidovým prezývkam „Fellini fotografie“ či „Andy Warhol našej doby“.

„Výstava Lost and Found Davida LaChapella je prvou svojho druhu, ktorú vo východnej Európe môžete vidieť. My v našej banke klientom majetok nielen spravujeme a zvyšujeme jeho hodnotu, ale zároveň im ponúkame aj mnoho možností, ako si svoj majetok užívať. Čoraz atraktívnejšou formou zhodnocovania majetku sa stávajú aj investície do umenia, a to vo všetkých jeho podobách. Spojenie unikátnej príležitosti s nevšednými zážitkami pre nás predstavuje práve expozícia Davida LaChapella. Veríme, že táto výstava bude pre všetkých návštevníkov príjemným zážitkom, ako aj obohatením ich osobného umeleckého sveta,“ povedala Monika Céreová, riaditeľka J&T BANKY.

„Výstava Davida LaChapella je pilotným projektom agentúry Pavleye Art and Culture na území Slovenska. Pracovné portfólio tohto renomovaného fotografa balansujúce medzi umením, estetikou reklamy, komerčnej fotografie, módy a audiovizuálnej tvorby dokonale reprezentuje filozofiu a smerovanie našej agentúry. Naším cieľom je prinášať stredoeurópskemu publiku umelcov svetového mena,“ povedal Jozef Pavleye, riaditeľ Pavleye Art and Culture.

Na margo skvelého fotografa sa výstižne vyjadril aj kurátor bratislavskej výstavy Marián Pauer: „David LaChapelle je na súčasnej fotografickej scéne nezastupiteľný. Jeho snímky majú nezameniteľný rukopis, sú prejavom neopakovateľného videnia, bezhraničnej fantázie a obrazotvornosti autora, ktorý už pri prvom kontakte strháva diváka na dobrodružnú cestu medzi nebom a peklom.“

Partnermi tejto unikátnej výstavy sú spoločnosti Best Hotel Properties v zastúpení hotela Kempinski Bratislava a spoločnosť Generali Slovensko. Spoluorganizátorom výstavy je Galéria mesta Bratislavy.

David LaChapelle
48-ročný David LaChapelle patrí medzi svetovú elitu žijúcich umelcov. V osemdesiatych rokoch bola jeho portrétová tvorba poznačená presvedčením, že je HIV pozitívny, a preto sú všetky fotografie pochádzajúce z tejto dekády čiernobiele. V deň, keď jeho HIV test vyšiel ako negatívny, sa rozhodol vizuálne kompenzovať predošlé obdobie a LaChapellovým podpisom sa odvtedy stali surrealistické kulisy a sýto saturovaná fotografia, ktorej hlavnými aktérmi boli svetové celebrity ochotné pristúpiť na jeho hru. Portrétové fotografie, publikované v magazíne The Interview (založil ho Andy Warhol), postupne LaChapelle rozšíril o nákladné módne a komerčné kampane pre klientov ako Armani Jeans, Maybach, Burger King, Nokia a mnohých ďalších. Paralelne s fotografickou tvorbou sa David zameral na režírovanie videoklipov pre najvychytenejšie hviezdy pop kultúry. Prelom milénií však znamenal opustenie komerčných vôd a návrat k umeniu.

 

Vstupné: 4 eurá

Deti do 15 rokov : 3 eurá

V dňoch 12. - 15. 11. 2011 bude Pálffyho palác otvorený mimoriadne od 11.00 až do 20.00 h. Otvorené bude výnimočne aj v pondelok 14. 11. 2011 v uvedených časoch.

 

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Ďalšie výstavy/akcie


Pálffyho palác / Výstava
Autor: 25 rokov Ceny Oskára Čepana
Kurátor: Nikolas Bernáth
22. 7. 2021 - 17. 10. 2021
Mirbachov palác / Výstava
Autor: Juraj Gavula
Kurátori: Matej Gavula a Vladimíra Büngerová
30. 6. 2021 - 24. 10. 2021
Mirbachov palác / Výstava
1. 5. 2021 - 31. 12. 2021
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.