Koloman Sokol

V utorok 8. júla 2014 pripravil Slovenský inštitút v Moskve spoločne s Galériou mesta Bratislavy retrospektívnu unikátnu výstavu legendy slovenského výtvarného umenia Kolomana Sokola. Na výstave je prezentovaných 77 diel od jeho ranej tvorby z konca 20. rokov až po jeho záverečné diela z posledného tvorivého obdobia. Výstava bola otvorená v prestížnych priestoroch Galérie umení Zuraba Tsereteliho na známej Precistenke v Moskve za účasti významných osobností moskovského kultúrneho a politického života. Výstavu predstavil jej kurátor, riaditeľ Galérie mesta Bratislavy, Ivan Jančár a otvoril ju spoločne s riaditeľkou Slovenského inštitútu v Moskve Anetou Marenčíkovou.
Koloman Sokol sa stal pre slovenské výtvarné umenie jedným z pilierov a ako jeden z prvých výrazne prekročil pomyselné umelecké hranice stredoeurópskeho teritória. Jeho grafická tvorba bola vysoko oceňovaná domácimi ale aj zahraničnými oceneniami a zúčastňoval sa významných výstav v USA, Anglicku a mnohých ďalších krajinách.

Koloman Sokol – 100 nepublikovaných diel

Monografia

Koloman Sokol ako jeden z prvých výrazne prekročil pomyselné umelecké hranice stredoeurópskeho teritória, za svoju tvorbu získaval nielen domáce, ale aj zahraničné ocenenia a zúčastňoval sa významných výstav v USA, Anglicku a mnohých ďalších krajinách. Dielo, a samozrejme aj pedagogickú činnosť Kolomana Sokola hlboko rešpektovali a vážili si tiež v Mexiku. Jeho umelecká tvorba ovplyvnila viaceré generácie slovenských umelcov. Napriek tomu, že o živote a tvorbe umelca vyšli viaceré publikácie, autorom Ivanovi Jančárovi a Lei Karpiscak sa podarilo objaviť umelcove doteraz nepublikované fascinujúce obrazy. Mnohé z nich sa výrazne odlišujú od toho, čo bolo pre Sokola charakteristické. Sto nových doteraz nezverejnených diel zároveň symbolizuje počet rokov, ktorých sa Koloman Sokol dožil. Potešenie z objavených pokladov si nemožno nechať len pre seba. Treba sa oň podeliť.
Detail