Koloman Sokol: Cuadros

Koloman Sokol (1902 – 2003), vynikajúci slovenský maliar a grafik 20. storočia, je často označovaný za „otca modernej slovenskej grafiky“. Komplikované detstvo strávené v Rakúsko-Uhorsku a následné roky štúdia v Československu a Paríži dostali nový náboj, keď sa zoznámil s česko-americkou výtvarníčkou Lýdiou Kratinovou (narodenou v roku 1907), spolužiačkou z Akadémie výtvarných umení v Prahe. Zosobášili sa v roku 1933 počas Sokolovho študijného pobytu v Paríži a následne sa presťahovali do Prahy a potom do Mexico City.
Použitie španielskeho slova „cuadros“ na označenie súboru vlastných malieb svedčí o Sokolovej bezhraničnej láske k Mexiku a jeho ľudu, ktorú spomínajú aj publikácie venované „majstrovmu“ pobytu v tejto krajine pred druhou svetovou vojnou (1937 – 1941). Sokolovci sa tu stretli s vrelým privítaním, ako aj s príjemným pracovným prostredím, na ktoré často spomínali.
Výstava prezentuje 25 malieb (cuadros), ktoré sú malé rozmerom, ale impozantné obsahom. Pre Kolomana Sokola to boli intímne práce, neboli určené očiam jeho obdivovateľov, ale ostali ukryté pre jedného z jeho najbližších, aby boli nakoniec objavené. Stalo sa to v lete 2005, dva roky po umelcovej smrti, keď jeho syn Dr. George Sokol, už takmer päťdesiatročný, pripravoval na predaj dom svojich rodičov v Bryn Mawr, Pensylvánia. Skrývali sa pod poličkou na knihy vedľa otcovho pracovného stola v hlavnej jedálni, až kým Dr. Sokol opatrne neodkryl starú žltú kartónovú škatuľu, na ktorú jeho otec napísal „cuadros“. Tak boli odhalené pomaľované, nezarámované sololity, desiatky rokov uskladnené pod portfóliami a selekciami ďalších originálnych prác.