Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

Jarovnice: Rómska paleta | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Výstavy GMB


Pozrite si celý archív výstav

Vedeli ste, že

Štipendium Radislava Matuštíka je tu od roku 2004?

Výstava

Jarovnice: Rómska paleta

Pálffyho palác (pozrite kontakt)
8. 4. 2019 - 2. 6. 2019
Kurátori: Ján Sajko, Ivan Jančár

Jarovnice: Rómska paleta

kurátori: Ján Sajko, Ivan Jančár

trvanie výstavy: 8. apríl – 2. jún 2019

Galéria mesta Bratislavy, Pálffyho palác, Panská 19

Nad výstavou prevzal záštitu prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

Výstavu podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

 

            Ešte nikdy som nevidel takú koncentráciu výtvarne nadaných detí ako práve na tejto škole. Ich talent už roky rozvíja Mgr. Ján Sajko. V prostredí, ktoré – ako mi sám povedal – je často poznačené násilím, alkoholom a drogami, to vôbec nie je ľahké. Deti z Jarovníc, najväčšej rómskej osady na Slovensku, majú nádherné slobodné myslenie. Nie sú zväzované žiadnymi výtvarnými šablónami či pravidlami. Zobrazujú čo vidia a cítia, nerozpakujú sa maľovať mnohofarebné zvieratá, zvláštne ilustrácie k rómskym piesňam či zážitky z rodiny. Keď spočiatku zo závisti prepichovali obrázky spolužiakov visiace na chodbách školy, učiteľ im dal maľovať spoločne a spoločné diela už neničili. Ich diela získali množstvo medzinárodných cien. Nikde pritom nebolo uvedené, že ide o rómske deti. Poroty jednoducho ocenili ich jedinečnosť. V našej galérii sme veľmi radi, že môžeme tieto unikátne diela predstaviť verejnosti. O výstavu už prejavilo záujem aj Slovenské centrum v Budapešti a Galéria hl. mesta Prahy. Verím, že na návštevníkov zapôsobí rovnako ako na nás. Do budúcnosti si dovolím vysloviť želanie, aby tieto deti mohli svoj nesmierny talent ďalej rozvíjať.

Ivan Jančár, riaditeľ GMB

 

Vážení priatelia,

            zastavte sa v každodennom zhone a nechajte sa osloviť farebnou rečou detí. Táto tvorba nič nepredstiera a nič nezakrýva. Je to voľnosť, sloboda a impulzívnosť Rómov, ktorá Vás obklopí úplne, bez slov a bez hraníc. Malí autori Vás vtiahnu do svojho poetického obrazu sveta, kde nič nie je nemožné. Vyjadrili svoje túžby a sny, maľovali „srdcom“ – bez pretvárky – a v kútiku duše azda verili, že Vás to osloví.

            Deň čo deň stojím v nemom úžase pred odkrytým prameňom tvorivosti. Rozmýšľam nad tým, že detské, očarujúce a nefalšované sa skrýva v každom z nás, ale zabudli sme na to. Naháňame sa, zháňame veci, ktoré ani nepotrebujeme. Na dieťa, „človeka“ v sebe už nemáme čas. Zastavme sa aspoň na moment. Možno nás aj tá malá chvíľka zamyslenia a farebná reč detí privedie k vzájomnému porozumeniu.

Ján Sajko, učiteľ výtvarnej výchovy

 

 

            Obec Jarovnice leží v Šarišskej vrchovine v doline, ktorou preteká potok Malá Svinka. Prvá písomná zmienka o nej pochádza z roku 1260. V súčasnosti sa v dedine nachádza najväčšia rómska osada na Slovensku. Jarovnice sú známou poľnohospodárskou obcou s 5 832 obyvateľmi, z toho 4 879 (údaj z roku 2013) sú Rómovia. Deti z osady navštevujú našu školu. V školskom roku 2012/2013 máme 975 rómskych žiakov. Ich výučbu v budove so šestnástimi triedami zabezpečuje 50 učiteľov s tromi rómskymi asistentmi v dvoch zmenách. V škole pôsobím 30 rokov, od roku 1990 ako riaditeľ. V roku 1986 k nám nastúpil Mgr. Ján Sajko. Pod jeho vedením začali žiaci na hodinách výtvarnej výchovy vytvárať zaujímavé práce plné farieb, ktoré získali ocenenia na súťažiach po celom svete. Tieto výsledky sú o to obdivuhodnejšie, že malí autori pochádzajú zo sociálne znevýhodneného prostredia. V lete 1998 postihla dedinu tragická povodeň. V záplave vody a bahna sa stratilo 50 obyvateľov, z toho desať žiakov našej školy.  

 

KM_textove1_CMYK.jpg

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Ďalšie výstavy/akcie


Pálffyho palác / Výstava
Autor: 25 rokov Ceny Oskára Čepana
Kurátor: Nikolas Bernáth
22. 7. 2021 - 17. 10. 2021
Mirbachov palác / Výstava
Autor: Juraj Gavula
Kurátori: Matej Gavula a Vladimíra Büngerová
30. 6. 2021 - 24. 10. 2021
Mirbachov palác / Výstava
1. 5. 2021 - 31. 12. 2021
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.