Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

DREAMS AND SHADOWS | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Výstavy GMB


Pozrite si celý archív výstav

Vedeli ste, že

na inštaláciu Pasáž od Mateja Kréna bolo použitých takmer 15 000 kníh?

Výstava

DREAMS AND SHADOWS

Autori: René & Radka
Mirbachov palác (pozrite kontakt)
27. 9. 2012 - 4. 12. 2012
Kurátorka: Tereza Bruthansová

V pondelok, 3.12. 2012 bude celý Mirbachov palác otvorený pre návštevníkov!

René & Radka: Dreams and Shadows

Druhá spolupráca agentúry Pavleye Art and Culture s Galériou mesta Bratislavy a J&T BANKou, rok po úspešnej premiére výstavy Davida LaChapella, prináša nový projekt fotografického dua René & Radka. Originálny výstavný koncept pod názvom DREAMS AND SHADOWS.


"Umelecká tvorba dua René & Radka vychádza z ich nádhernej estetiky prepojenej s módnou tvorbou, v rámci ktorej sa presadili najmä štylizovanými fotkami detí. Ich rukopis je hravý, tajomný, rozprávkový a veľmi nadčasový. Ich komerčná tvorba obsahuje kampane pre prestížne značky ako VAN Cliff & Arpless, Maseratti, David Beckham pre Adidas, John Lewis s top modelkou COCO ROCHA, Kenzo, a magazíny W, Vogue Italia, New York Magazine, The British Journal of Photography, Vanity Fair, Marie Claire Italia, Photo a mnoho ďalších publikovali ich tvorbu. Napriek tomu, že sa René & Radka pohybujú na fotografickej scéne pomerne krátku dobu, ich umenie už bolo vystavované v prestížnych galériách a múzeách  v New Yorku (Mind&Alu), Paríži (Galerie Philippe Chaume), či Berlíne (Viaux Gallery). Umelecké diela, ktoré môžete vidieť v bratislavskom Mirbachovom Paláci pochádzajú z dvoch predošlých výstavných celkov "Come and Play With Us Forever and Ever" a "Under Water", ktoré sú doplnené o sériu "Colors of the Wind," vyjadril sa agent fotografov Jozef Pavleye.
"Po mimoriadnom úspechu výstavy Davida La Chapella sme sa rozhodli pokračovať v spolupráci s agentúrou Pavleye Art and Culture. Bratislava sa postupne stala jedným z najdôležitejších centier pre výstavy fotografie, mnohé významné sa už konajú aj mimo Mesiaca fotografie. Takou je aj výstava dvojice fotografov René & Radka so špecifickým videním sveta, magickou a zvláštnou poetickou atmosférou. Keďže sme mali záujem o prezentáciu viacerých cyklov z ich tvorby, rozhodli sme sa na túto výstavu vyčleniť najrozsiahlejšie priestory pre premenné výstavy – druhé poschodie Mirbachovho paláca," povedal riaditeľ Galérie Mesta Bratislavy PhDr. Ivan Jančár.

Tereza Bruthansova (kurátorka výstavy):
Až do nedávna bolo Nemecko-České duo fotografov René & Radka známe vďaka svojim okázalo poetickým obrázkom, ktoré zobrazujú štýlové a tajuplné deti. Perfektným príkladom je ich najznámejšia séria nazvaná "Under Water" (2009), ktorá zobrazuje oblečené dievčatká ponorené pod morskou hladinou, akoby boli zamrznuté uprostred tanca. Odvtedy boli obaja fotografi fascinovaní ďalšími prírodnými živlami- vzduchom, a vetrom, ktoré dávajú tvar a pohyb farebným lietajúcim objektom.
René a Radka po prvý krát nevkladajú svojich protagonistov na scénu. Nechávajú sa zvádzať magickým vzhľadom nesmierne jasných farieb kontrastujúcich s pozadím slnkom zaliatej oblohy. Aj napriek tomu, že fotografie zobrazujú pláž, oblohu a horizont, diváci stále ostávajú v dojme, akoby sa svet odohrával pod vodou. Čudujeme sa tejto takmer surrealistickej scéne, ktorej hrdinovia pochádzajú z prevažne vodného sveta- ryba, medúza a chobotnica. Je to sen, alebo kulisa od Julesa Verna? Emocionálna estetika týchto snímok je veľmi silná. Pripomínajú nám žiarivú vodu farebných rozprávok.
Na jednej zo snímok pozorujeme dieťa, ktorého postava nám pomáha pochopiť rozsah a rozmery týchto hravých stvorení., ktoré sa stali predmetom obdivu a posadnutosti dospelých. Napokon, kto z nás vo vnútri netúži naveky ostať v detskom imaginárnom svete?

René Hallen a Radka Leitmeritz predstavujú jednotlivé elementy ich bratislavskej premiéry:
Bratislavská výstava DREAMS AND SHADOWS je zostavená z troch sérií a jej názov odráža našu umeleckú tvorbu, ktorá pracuje s motívom detstva. Pri fotení s deťmi sme zistili , že to nie sú iba usmievavé stvorenia pred kamerou, ale ak ich necháte byť tými, kým sú, v ich pohľade nájdete melancholický dotyk, ktorý je veľmi silný a neočakávate ho. Deti majú často svoje snové svety a tie sú zdrojom našej inšpirácie.
Prvá séria sa volá COME AND PLAY WITH US FOREVER AND EVER. Tento cyklus je akousi cestou do detstva na opustené ihriská, či za zabudnutou hrdzavou hojdačkou. Dievčatá tu pôsobia ako štylizované bábiky.
Druhá séria sa volá UNDER WATER vznikla celá, ako názov napovedá, pod vodou. Fotili sme deti vznášajúce sa vo vode, akoby v sne, či maminom bruchu.  Bola to vzrušujúca spolupráca s týmito malými tvormi, ktorí sa pod hladinou pohybujú tak prirodzene a voda ako element nám učarovala.
Tretia séria COLORS OF THE WIND vznikla na severných plážach Francúzska. Od prvého momentu, kedy sme objavili tieto vznášajúce sa farebné objekty , zamilovali sme sa do nich. Pripomínali nám obrovské nafukovacie hračky. Vznášajú sa vo vzduchu akoby smerovali k novým horizontom a nikto netuší kam....ako malé deti, ktoré nevedia kam vedie ich cesta..., ale jednoducho ňou iba kráčajú.Kozmopolitné fotografické duo, tvorené Češkou Radkou Leitmeritz a Nemcom René Hallenom, žijúce už viac ako desať rokov v Paríži, o sebe v posledných rokoch dáva na Európskej scéne stále viac vedieť, a to nielen svojimi reklamnými kampaňami a módnymi editoriálmi, ale tiež svojou pozoruhodnou voľnou tvorbou.
Fotografie tejto dvojice sa vyznačujú zvláštnou estetikou, ktorá je daná ich štýlom vnímania a nakoniec snímania reality, či už skutočných či iných aranžovaných scén a scenérií. Ani sa nechce veriť, že sú reálnymi zábermi a nie počítačovými fotomontážami. Rovnako ako autorov priťahujú svojou znekľudňujúcou krásou opustené kolotoče a detské ihrisko, obrovské gýčovité lietajúce draky alebo pod vodou vznášajúce sa oblečené dievčatá, prebúdzajú ich snímky v divákovi ambivalentné pocity, podobné tým, aké môžeme zažívať počas snívania. Zjavujú sa pred nami ako surrealistické obrazy často pohybujúce sa na hranici snovo-poetických vízií a nočných mor s dráždivým nábojom ľahkého hororu.
René & Radka si svoje meno vydobyli predovšetkým vďaka svojim originálnym fotografiám detí, ktoré vytvorili napríklad pre značky ako Kenzo a Miss Sixty alebo francúzsky časopis Milk a japonský Vogue. I keď sa zároveň podpísali pod dlhý rad výrazných reklám (napr. pre Van Cleef & Arpels a Aston Martin) a módnych fotografií i portrétov pre prestížne časopisy, ktorých predmetom sú dospelé modely, fantastický detský svet ich vo svojich voľných cykloch, ktorým sa paralelne venujú, neprestáva priťahovať. Práve táto výstava ukazuje hneď tri také série: Come and Play With Us Forever and Ever (2005-2007) a Under Water (2008-2009), ktoré spoločne predstavili pred tromi rokmi na veľkej výstave v Národnom múzeu fotografie Alinari vo Florencii, a najnovšie Colors of the Wind, ktorá mala premiéru tento rok v lete
v parížskom luxusnom obchodnom dome Bon Marché.
V Come and Play With Us zasadili autori malé rafinovane oblečené hrdinky do pôsobivých štylizovaných obrazov, na ktorých sa zastavil čas – ako by zamrzol práve v okamžiku pred nejakou dramatickou udalosťou alebo hneď po nej. Pred akou, to sa môžeme len  domnievať a práve v tom spoločne s voľbou farieb a svietenia tkvie vzrušujúca dimenzia dotyčných fotografií. Počujeme z nich hlučné ticho, v podtóne ktorého ako by vyvierala hrôzostrašná veta dvojčiat z Kubrickovho filmu Shining: „Come play with us, Danny…“ Hojdačka, kolotoč, labyrint – to by mali byť radostné inštrumenty lákajúce k detským hrám. Vskutku je to tak aj v tomto prípade? Dievčatkám na fotografiách väčšinou nie je vidieť priamo do očí, sú k divákovi obrátené chrbtom, majú sklopené oči, cez tvár prehodené vlasy alebo slnečné okuliare. Môžete len cítiť napätie a tušiť príbehy, ktoré sa v ich krásnych dievčenských hlavičkách odohrávajú. Každopádne vás od ich tajomného sveta delí neprechodná clona; možno je tou hranicou zrkadlo, za ktoré vstúpili podobne ako Carrollova Alenka do ríše divov.
Rovnako cyklus Under Water vás vtiahne do zvláštnej atmosféry rozprávkových  a fantastických príbehov. Jeho morské víly vás ihneď očaria, a to i napriek tomu že majú zatvorené oči. Ich postavy oblečené do pútavých šiat sa úplne odovzdali vodnému živlu: takmer bezvládne a ako by nič levitujú pod hladinou a len prúdiace bublinky dávajú tušiť, že v nich stále dýcha život. Ako by samy snívali na pomedzí života a smrti v meditačnom opojení temnej hlbiny. Cítime ich ľahkosť a súčasne istú záťaž. Ako a prečo sa ocitli oblečené pod vodou? Sú to ľudské bytosti premenené na spiace krásky, alebo snáď nymfy, práve sa vracajúce z ľudského sveta? Aj také predstavy v nás môžu vyvolávať tieto úžasné výjavy, ktoré fotografi dokázali vykúzliť v bežnom mestskom bazéne, ktorý premenili na profesionálne foto štúdio. Under Water okrem iného ukazuje ako skvele dokáže fotografický tandem pracovať nielen s dospelými modelkami, ale práve tiež deťmi, a to do istej miery i v extrémnych podmienkach. Pohľad na tieto takmer romantické maľby vám až tají dych.
Zatiaľ čo vo vyššie spomenutých sériách René & Radka vízie svojich fotografií pozorne inscenujú, v poslednom cykle Colors of the Wind zaznamenávajú monumentálne nafukovacie lietajúce draky pustené svojimi majiteľmi na pláži v Normandii. Opäť sa ocitáme v poeticky hravom univerze blízkom deťom, i keď v skutočnosti je tento kuriózny koníček predovšetkým doménou dospelých nadšencov. Tentokrát uvidíme detskú figúru len na jednej zo snímok, a to skôr náhodou, práve vďaka nej si ale môžeme urobiť predstavu o rozmeroch týchto nádherných farebných vzdušných tvorov. Po fenoméne vody tak fotografom učaroval element vzduchu, ktorý však v tomto prípade dáva tvar a pohyb prevažne predstaviteľom vodnej fauny – medúzam, chobotniciam, rybám… len sporadicky sa medzi ne zatúlajú hračky v podobe lopty či medvedíka ako by zabudnuté deťmi na pláži. A napriek tomu, že sa vznášajú na pozadí horizontu mora a neba s oblakmi, môžeme získať dojem, že v pokoji plávajú pod morskou hladinou a občas  usadnú na dno oceánu. René & Radka nám sprostredkúvajú tento magický zážitok plný poézie a farieb na svojich obrazoch pripomínajúcich rozjasnené akvarely rovnako ako úryvky z animovaných filmov. Môžeme sa vďaka nim preniesť do fascinujúcej ríše, ktorá si žije vlastným životom za oknom ponorky kapitána Nema. Tým oknom tu ale je objektív ich fotoaparátu.

Tereza Bruthansová, Ph.D.
kurátorka výstavy

--------------------------------------------------------------------------------
René & Radka
Žijú a pracujú v Paríži.
Samostatné výstavy: Moonage Daydream, 2006, Viaux Gallery, Berlín; Comme and Play with Us Forever and Ever, 2007, Galerie Philippe Chaume, Paříž; Under Water, 2009, Galerie Philippe Chaume, Paříž; 2009, Dreams and Shadows, Museo Nationale Alinari della fotografia, Florencie; Colors of the Wind, 2012, Bon Marché, Paříž.
Svoje fotografie publikovali v mnohých významných medzinárodných časopisoch, napr. v Elle, Citizen K, Milk, W, New York Magazine, v japonskom Vogue a čínskom Numero. Vytvorili reklamné kampane pre značky a firmy ako napr. Kenzo, Adidas with David Beckham, Absolute Vodka, Miss Sixty, Energie, John Lewis, Aston Martin a Van Cleef & Arpels. V r. 2009 natočila televizna stanica Arte o fotografoch dlhý dokument.

Medialny partner:

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

René & Radka

Ďalšie výstavy/akcie


Pálffyho palác / Výstava
Autor: 25 rokov Ceny Oskára Čepana
Kurátor: Nikolas Bernáth
22. 7. 2021 - 17. 10. 2021
Mirbachov palác / Výstava
Autor: Juraj Gavula
Kurátori: Matej Gavula a Vladimíra Büngerová
30. 6. 2021 - 24. 10. 2021
Mirbachov palác / Výstava
1. 5. 2021 - 31. 12. 2021
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.