Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

BERTALAN PÓR - "slovenský Lohengrin" | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Výstavy GMB


Pozrite si celý archív výstav

Vedeli ste, že

GMB vydala k stálym expozíciám umenia 19. a 20. storočia nových sprievodcov v slovenskom a anglickom jazyku?

Výstava

BERTALAN PÓR - "slovenský Lohengrin"

Pálffyho palác (pozrite kontakt)
16. 12. 2006 - 28. 1. 2007
Kurátor: Zsófia Kiss - Szemán

Bertalan Pór
(Babiná pri Krupine, 1880 – Budapešť, 1964)

je jedným z najvýznamnejších predstaviteľov maďarskej avantgardy, člen poprednej výtvarnej avantgardnej skupiny Ôsmi (Nyolcak), založenej roku 1911 v Budapešti, a vynikajúci portrétista prvej polovice 20. storočia v našom regióne.

KompoziciaV.jpg.jpg

Maľba s názvom Kompozícia vznikla v roku 1930 pravdepodobne v Sliači a sa viaže k tvorivému obdobiu umelca v rokoch približne od r. 1927 do r. 1948, keď Pór striedavo žil v Sliači i v Paríži a maľoval popri portrétoch prevažne pastierske a býčie kompozície symbolického charakteru, ktoré pramenia jednak v skutočných spomienkach z detstva, jednak v pastorálnych motívoch. Zobrazenia však prerastajú do symbolického prejavu životných situácií, atmosféry doby i diania okolitého sveta, prežitých umelcom. Pór prostredníctvom týchto figúr dával najavo ľudské túžby, osudy, pohnutú dobu, ale aj svoj vzťah k svetu.

Pastier v nich však vystupuje aj ako „slovenský Lohengrin“ – ako ho nazýva sám umelec –, lebo má poslanie, povolanie: je bojovníkom odvracajúcim všetko zlo.

Téma ponúkala Pórovi nevyčerpateľné množstvo možností umeleckej interpretácie a zopár ich zoskupil aj do Albumu z roku 1931 vydanom v Bruseli. Táto séria obsahujúca 8 litografií sa zachovala v kompletnom a neporušenom stave aj s predslovom a obalom v Galérii mesta Bratislavy. Predslov napísal jeden z dodnes najuznávanejších belgických avantgardných umelcov i teoretikov-kritikov doby, Pierre-Louis Flouquet.
Maľba Kompozícia a Album s 8 litografiami Bertalana Póra nachádzajúce sa v zbierkach GMB sú skutočnými majstrovskými dielami, ktoré sú vynikajúcimi príkladmi vyše dvadsaťročného tvorivého obdobia tohto výnimočného avantgardného maliara.
Zsófia Kiss - SzemánNewsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Ďalšie výstavy/akcie


Pálffyho palác / Výstava
Autor: 25 rokov Ceny Oskára Čepana
Kurátor: Nikolas Bernáth
22. 7. 2021 - 17. 10. 2021
Mirbachov palác / Výstava
Autor: Juraj Gavula
Kurátori: Matej Gavula a Vladimíra Büngerová
30. 6. 2021 - 24. 10. 2021
Mirbachov palác / Výstava
1. 5. 2021 - 31. 12. 2021
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.