Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

BECAUSE WINTER LASTS LONGER THAN SUMMER | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Výstavy GMB


Pozrite si celý archív výstav

Vedeli ste, že

v rokoch 1979 – 1993 existovala v GMB Galéria dieťaťa?

Výstava

BECAUSE WINTER LASTS LONGER THAN SUMMER

Autor: Kurt Stallaert
Pálffyho palác (pozrite kontakt)
29. 11. 2013 - 16. 2. 2014
Kurátor: Ladislav Babuščák

Vernisáž výstavy: 28. novembra 2013 o 18.30 v Pálffyho paláci

Kurt Stallaert (1969) je súčasný belgický vizuálny umelec. Ako módny a reklamný fotograf si vytvoril veľmi osobitý štýl, ktorý svojou pôsobivosťou inšpiroval mnohé svetové značky. Neúnavné hľadanie autenticky silného výrazu v profesionálnej práci ho prirodzene priviedlo k umeleckej fotografii a najnovšie si zamiloval aj video a film.

V roku 2008 Kurt prekvapil belgickú umeleckú scénu pozoruhodnou sériou fotografií s názvom Svet kulturistov (2007 – 2012), ktorá pôsobí zároveň príťažlivo i hrozivo: svalnatí muži, ženy a deti sú zobrazení v imaginárnom svete. Pri práci nad touto sériou Kurt precestoval celý svet – nielen aby našiel potenciálnych kulturistov, ale tiež aby zachytil čo najautentickejšie prostredie. Svoju prvú kolekciu fotografií vytvoril v Bruseli a v Prahe. Neskôr, v roku 2010 Kurt odcestoval do Afriky, kde pokračoval v práci nad fotografiami čiernych svalovcov. O Svet kulturistov čoskoro prejavili záujem galérie, internetové umelecké časopisy, súkromní zberatelia a múzeá v Belgicku i za jeho hranicami. Neskôr v roku 2010 bol výber z jeho snímok kulturistov vystavený v rámci projektu The Weight Body v renomovanom múzeu Dr. Guislaina v Gente aj v známom Ghent Art Fair. Krátko nato nasledovali ďalšie výstavy. 

Pri pohrávaní si s hranicami medzi realistickou a surrealistickou fotografiou Stallaert čoskoro začal objavovať možnosti pohyblivého obrazu. V roku 2012 začal experimentovať s vysokorýchlostným sériovým fotografovaním a vytvoril diela, ktoré sám nazýva : moving stills, ktoré prekračujú hranice medzi fotografiou a filmom. Rozdelenie jedinej fotografie na stovky záberov pri vysokorýchlostnom fotografovaní umožňuje zobraziť súčasne viac realít. Pri zbežnom pohľade sa zdá, že ide len o zarámované fotografie alebo statické zábery z videa. Až keď sa divák prizrie pozornejšie, zistí, že zdanlivo statická snímka sa pomaly pohybuje. Kurt Stallaert vo svojich moving stills vytvára napätie medzi krásou a ťaživým očakávaním, a tým nás núti prezerať si ich znovu a znovu, akoby sa v nich malo niečo dôležité odohrať. Alebo sa to práve odohralo?

Stallaert sa vo svojich prácach snaží prekračovať hranice imaginácie a obohacovať o estetický rozmer aj zdanlivo každodenné udalosti. Zmyselnými metamorfózami ľudského tela, spomalením času a zhutnením priestoru dosahuje intenzívne emotívny účinok, ktorý sa v rovnakej miere prejavuje na jeho fotografiách aj videu. Jeho umelecké diela vytvárajú akúsi modernú mytológiu, vťahujú nás do snového sveta, ktorý sa zdá byť dôverne známym a zároveň nereálnym. Balansovanie medzi snom a realitou spôsobuje, že snímky diváka súčasne odpudzujú i priťahujú, odstrašujú i zvádzajú, takže je zvedavý na ďalšie a ďalšie.

V rámci svojej prvej samostatnej medzinárodnej výstavy Kurt Stallaert prináša to najlepšie zo svojej tvorby do Galérie mesta Bratislavy. V múroch tejto historickej budovy vznikla výstavná hala ad hoc, ktorá zodpovedá mierke danej expozície, aby si diváci mohli prezrieť vystavované diela v pomalom pohybe. Príležitosť oboznámiť sa s osobnou tvorbou Kurta Stallaerta sa nenaskytne tak často, pretože umelec uprednostňuje neokázalosť a starostlivo si vyberá, kde bude vystavovať. Príďte si vychutnať cestu, na ktorú vás pozývajú monumentálne fotografické záznamy Kurta Stallaerta z jeho ranej „kulturistickej“ kolekcie, doplnenej o niekoľko najnovších moving stills.

 

Text: Veerle De Saeger (2013)

Poznámka kurátora:

„Moving Stills“ predstavované vrámci výstavy Kurta Stallaerta v GMB sú vizuálne diela s unikátnym prístupom k obrazu, ktorý balancuje na hranici dvoch médií (fotografia a film), pričom plnohodnotne nieje ani jedným z nich. Stallaert používa špeciálnu filmovú kameru k zachyteniu extrémne pomalého pohybu v zdánlivo statickom zábere a ponúka tak možnosť zmeny obrazu v klasicky fotograficky koncipovanej situácii. Výsledkom je „moving still“, ktorý na základe absencie naratívnosti v pohybe nieje filmom, ale obsahujúc v sebe pohyb a zmenu nieje ani fotografiou v tradičnom ponímaní. Toto spojenie, však nijako neprenáša Stallaertovu pozornosť mimo jeho hlavnú tému – totiž obraz ako taký.


 

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Kurt Stallaert

Ďalšie výstavy/akcie


Pálffyho palác / Výstava
Autor: 25 rokov Ceny Oskára Čepana
Kurátor: Nikolas Bernáth
22. 7. 2021 - 17. 10. 2021
Mirbachov palác / Výstava
Autor: Juraj Gavula
Kurátori: Matej Gavula a Vladimíra Büngerová
30. 6. 2021 - 24. 10. 2021
Mirbachov palác / Výstava
1. 5. 2021 - 31. 12. 2021
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.