Alfa Beta

Gestá, postavy a situácie v objektoch, sochách a videoinštaláciách Marcina Berdyszaka a Patrika Kovačovského definujú limity transformácie prirodzeného prostredia a podmienok života. A hoci nastoľujú závažné témy videnia sveta, miešajú v sebe hravosť, humor, iróniu i nadhľad recyklácie ľudskej skúsenosti. Jemná súhra vzájomných, až recesistických opozícií umeleckého prístupu Berdyszaka a Kovačovského je definovaná posunom od fyzického vizuálneho stvárnenia k paradigmám založeným na médiách a pseudo-kopírovacej informácii. Neosobnosť mechanického zariadenia robiaceho filmový záznam potom umožňuje odstup od konvenčných spôsobov vizuálneho sebavyjadrenia a nastavenia nových základných vzorcov obrazovej výpovede.
Ústredné figúry s jablkom sváru Marcina Berdyszaka evokujú polaritu celého výstavného projektu vo svojej strnulosti i pohybe, vo významoch kolobehu života v kontraste s vnímaním všadeprítomnej životnej reality práce, komercie a konzumpcie. Teda potreby peňazí, aby bolo možné uskutočniť ono hľadanie zázračnosti. Máme čo dočinenia s fantáziou, vzácnym plynutím mysle mimo priestor a čas. Abstraktná podstata veci nie je nijako neobvyklá a kontinuálne sa premieta do pohyblivých obrazov Patrika Kovačovského. Výpovednú líniu preberá farba, vizuálny a časový rytmus vo variáciách tém vody, ako predpokladu života.
Marcin Berdyszak (1964, Poznaň) vyštudoval maľbu a sochu na Akadémii výtvarných umení v Poznani. Od roku 1989 pôsobí na Univerzite výtvarných umení v Poznani (PL) ako pedagóg, v súčasnej dobe je rektorom školy. Vystavuje a prednáša o vizuálnej kultúre po celom svete (Poľsko, USA, Nemecko, Japonsko, Švédsko, Fínsko, Veľká Británia, Rakúsko a ďalšie). V tvorivej rovine sa zameriava predovšetkým na inštalácie, objekty a sochy v multimediálnom kontexte.
Patrik Kovačovský (1970, Bratislava) študoval sochu na Vysoké škole výtvarných umení v Bratislave a multimédia so zameraním na film na rezidenčnej a študijnej stáži v Kalifornii ( Academy of Art , San Francisco, CA, USA). V roku 1996 získal cenu Mladý slovenský výtvarník roku (dnešní cena Oskára Čepana). Vo svojej umeleckej tvorbe kombinuje inštalácie, pracuje so sochou, pohyblivým obrazom, fotografiou, grafikou i maľbou. Ocenením jeho tvorby bolo pozvanie na prestížne výstavy napr. na X. Documenta Kassel (1997), EXPO 2000 Hannover (2000), Nouvelle Biennale Internationale pour la photographie - multimedia, Paris, FR (2000) apod. V súčasnosti je vedúcim ateliéru na katedre sochy Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.
Pavlína Vogelová