Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

The Queen of the Night | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Vedeli ste, že

Galéria mesta Bratislavy je príspevková organizácia Hlavného mesta Bratislavy?

Výstava

The Queen of the Night

Autor: Daphne Guinness
Mirbachov palác (pozrite kontakt)
26. 4. 2018 - 9. 9. 2018
Kurátor: Lucia Ramljaková

Galéria mesta Bratislavy v spolupráci s agentúrami Pavleye Art and Culture a MILOSH Limited predstaví 26. apríla 2018 v priestoroch Mirbachovho paláca originálny výstavný koncept venovaný patrónke súčasného umenia Daphne Guinness. Multimediálna expozícia je mozaikou zloženou z diel, na ktorých autorka spolupracovala s elitou svetovej fotografie ako Nick Knight, David LaChapelle, Indrani či Luca Pizzaroni.

 

„Daphne je objektom svojej kreativity a jej persona je jej vlastné majstrovské dielo,“ uviedol teoretik umenia John Richardson v monografii, ktorá chronologicky mapuje zrod súčasnej „renesančnej“ ikony od jej detstva v Cadaques, kde vyrastala na dvore Salvadora Dalího, až po Metropolitné múzeum v New Yorku, kde v roku 2011 uvádzala retrospektívnu výstavu svojho chránenca Alexandra McQueena.

 

„Koncept výstavy vznikal priamo pre priestory Galérie mesta Bratislavy v úzkej spolupráci s Daphne Guinness. Názov The Queen of the Night možno interpretovať viacerými spôsobmi, okrem iného aj reminiscenciou na postavu kráľovnej noci z opery Wolfganga Amadea Mozarta, čo posilňuje dôraz na hudobnú tvorbu umelkyne. Odkazy na opernú predlohu nachádzame aj vo viacerých prezentovaných dielach a postava Mozarta predstavuje akúsi linku s naším kultúrnym prostredím,“ uvádza kurátorka výstavy Lucia Ramljaková.

 

Na výstave DAPHNE GUINNESS: THE QUEEN OF THE NIGHT má divák možnosť pozorovať kreatívnu interakciu medzi umelcom a jeho múzou, ale rovnako je aj svedkom metamorfózy Daphne Guinness, ktorá v dielach figuruje ako umelecký objekt, múza, modelka či režisérka. Kurátorský koncept výstavy venuje priestor najmä hudobnej tvorbe umelkyne, ktorá v apríli uvádza na svetový trh svoj druhý štúdiový album Daphne & The Golden Chord, ktorý produkčne zastrešil niekdajší spolupracovník Davida Bowieho Tony Visconti.

 

„Pre Galériu mesta Bratislavy je tento prestížny projekt vrcholom tohtoročnej výstavnej sezóny. Veríme, že priláka návštevníkov nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia, a nadviaže na úspešnú výstavu Davida LaChapella, ktorú GMB pripravila rovnako v spolupráci s agentúrami Pavleye Art and Culture a MILOSH Limited,“ hovorí Ivan Jančár, riaditeľ GMB.

 

Výstava DAPHNE GUINNESS: THE QUEEN OF THE NIGHT na 2. poschodí Mirbachovho paláca Galérie mesta Bratislavy potrvá od 26. apríla do 9. septembra 2018.

___________________________________________________________________________

 

DAPHNE GUINNESS – DAPHNE & THE GOLDEN CHORD

 

 

Vášeň k hudbe si začala Daphne kultivovať na prestížnej Guildhall School v Londýne, kde študovala klasický spev, no prešlo niekoľko dekád, kým si ju zvolila za primárny prostriedok kreatívneho vyjadrenia. Hlavnou inšpiráciou pre nový album Daphne & The Golden Chord (vychádza 20. apríla 2018) bol glam rock šesťdesiatych rokov minulého storočia. Album bol analógovo nahrávaný v British Grove Studios na konzoly, aké používali The Beatles (Abbey Road) či Pink Floyd (Dark Side of the Moon). Výstava v Galérii mesta Bratislavy je súčasťou celosvetovej kampane na propagáciu albumu.

 

loga_2.jpg

 

 

 

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Daphne Guinness

Ďalšie výstavy/akcie


Pálffyho palác / Výstava
Autori: Jana Machatová, Peter Machata
Kurátorka: Viera Kleinová
10. 9. 2020 - 8. 11. 2020
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.