Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

Kresby | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Vedeli ste, že

Štipendium Radislava Matuštíka je tu od roku 2004?

Výstava

Kresby

Autor: Agnesa Sigetová
Mirbachov palác (pozrite kontakt)
5. 4. 2018 - 24. 6. 2018
Kurátor: Ivan Jančár

„Ahoj Neška, ako sa máš?“ „No, žijem.“

 

     Taký bol zvyčajne začiatok našich telefonátov, po ktorých som často a rád chodieval do jej podmanivého ateliéru na Drotárskej ulici v Bratislave, zaplneného dielami jej vtedy už zosnulého manžela, výborného sochára Pavla Tótha, a, samozrejme, aj jej vlastnými. Neška bola sugestívna žena, často mi rozprávala o svojom živote, o vlastnej tvorbe už hovorila pomenej. Pripravovali sme spolu výstavy v Galérii NOVA (spolu s Jankou Boledovičovou, spolumajiteľkou tejto pôvabnej komornej galérie v centre Bratislavy), neskôr aj v Galérii mesta Bratislavy a v Galérii M. A. Bazovského v Trenčíne. Pripravoval som jej katalógy a veľmi rád som čítal jej texty. Bola nám veľmi blízka, ako aj ďalším našim priateľom, predovšetkým známym zberateľom a podporovateľom umenia Edite a Honzovi Kukalovcom. Bola trocha aj čarodejnicou, to najdôležitejšie, čo mi vyveštila, sa mi vrchovato a k mojej plnej spokojnosti splnilo. Spolu s Fedorom Kriškom sme pripravovali jej monografiu, ale veľmi jej záležalo na tom, aby ako prvá vyšla monografia Pavla Tótha. Tej manželovej sa dočkala, jej vlastná, žiaľ, vyšla v trenčianskom vydavateľstve  Q-EX až po jej smrti.

     Z minulosti k nej stále doliehal zvláštny smútok, ktorý mal korene v jej detstve a zvláštnymi šedivými odtieňmi sa zafarboval aj počas jej často zložitých životných období. „V tejto opustenej izbe, ktorá nádherne voňala jablkami poukladanými na skriniach, som pochopila, že nikto ma nemá rád, a bolo to definitívne, až dodnes. Keď mama zabuchla za sebou dvere izby, z kľaku som sa okamžite dostala do sedu a dlhé hodiny som bola schopná snívať o svete, ktorý vôbec neexistoval. Bol to tajný svet, len môj, a ja som ho začala milovať a tešila som sa na tú nádhernú samotu. Večer prišiel otec a svoju drahú Šešuličku, ako ma nazýval, zdral aj on. Potom za trest, bez večere, sme sa všetky deti, aj strýkove, stretli v kuchyni, pokľakali okolo babky, otcovej matky, ktorá sedela rozložitá na stoličke, ruky mala poprepletané ružencom, a modlili sme sa pred spaním. Ruky sme mali zopnuté na prsiach, hlavu sklonenú k hrudi. Babka odriekavala modlitbu: Ďakujeme ti, Bože, za dary tohto dňa. A my sme mali povedať: Ďakujeme ti, Bože. Za čo som vlastne mala ďakovať, za aké dary, bola som celá modrá a hladná – bolelo ma všetko, aj duša. A ja som odmietla ďakovať.“ JANČÁR, Ivan – KRIŠKA, Fedor: Agnesa Sigetová. Trenčín: Q-EX, 2007, s. 15.

FPU_podpora.jpg

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Agnesa Sigetová

Ďalšie výstavy/akcie


Pálffyho palác / Výstava
Autori: Jana Machatová, Peter Machata
Kurátorka: Viera Kleinová
10. 9. 2020 - 8. 11. 2020
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.