Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

GCM do GMB | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Vedeli ste, že

GMB pred rokom 1975 sídlila v priestoroch Primaciálneho paláca?

Výstava

GCM do GMB

Pálffyho palác (pozrite kontakt)
8. 2. 2018 - 10. 6. 2018
Kurátor: Richard Gregor

Výstava je predĺžená do 10. júna 2018.

Delimitovaná zbierka Galérie Cypriána Majerníka (2011-2013) / GCM do GMB

Výstava je príležitosťou vrátiť sa k „utopickému“ počinu založiť v dočasne obnovenej Galérii Cypriána Majerníka (2008-2014), sídliacej v šiestich kancelárskych miestnostiach na druhom poschodí Zichyho paláca, vlastnú umeleckú zbierku. Keďže pôvodné zameranie galérie od jej vzniku v roku 1957 bolo určené na propagovanie mladého umenia, rozhodli sme sa svojho času zbierku špecializovať na autorské juvenílie - diela, ktoré vznikli do 5 rokov od skončenia akademického vzdelávania príslušného autora. Za krátke obdobie troch rokov sa nám spolu s Ninou Vrbanovou podarilo získať približne 80 diel, v odhadovanej hodnote viac ako 60.000 EUR, z ktorých väčšina pochádza z veľkorysých darov od autorov alebo dedičov. Do desať novších prác bolo zakúpených pomocou grantovej podpory ministerstva kultúry. Trvalo viac než tri roky od politického rozhodnutia ukončiť činnosť galérie, kým sa zbierka, jestvujúca bez adekvátnej odbornej správy, deponovaná v nezabezpečenom a neklimatizovanom priestore, dostala pod profesionálnu ochranu - delimitáciou spod Mestskej časti Bratislava-Staré Mesto v prospech Galérie mesta Bratislavy.

Diela v zbierke majú nevšednú umeleckú a dokumentárnu hodnotu. Konkrétne dary väčšinou navrhli samotní autori, s pozitívnym sentimentom k odkazu Cypriána Majerníka, Ernesta Špitza (iniciátor vzniku inštitúcie v 50. rokoch) ako poctu kultovej galérii, v ktorej mnohí z nich zažili svoje vôbec prvé prezentácie. Prirodzene, juvenílie len zriedka predstavujú vrcholnú tvorbu svojich tvorcov. No ukazujú vývoj a zdroje neskoršieho zrelého výrazu a svetonázoru, ukazujú ideály a inšpirácie, formálne experimenty a hľadania - preto ich možno považovať za dôležitý zbierkotvorný segment. Na Slovensku dnes iná podobne ladená kolekcia neexistuje. Kým nevznikne, dovtedy bude bývalá zbierka Galérie Cypriána Majerníka ukážkou jednoduchej metódy, ako sa dá v krátkom čase postaviť zmysluplná kolekcia, na ktorú nadväzovať stačí dobrá odborná orientácia a „nos“ na tých mladých umelcov, ktorí to do budúcna nevzdajú.

 

-rg-

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Ďalšie výstavy/akcie


Pálffyho palác / Výstava
Autori: Jana Machatová, Peter Machata
Kurátorka: Viera Kleinová
10. 9. 2020 - 8. 11. 2020
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.